Zajączek wielkanocny. Skąd się wziął ten zwyczaj?
W Wielkanoc zadanie wręczania prezentów przejmuje zajączek wielkanocny, który słodkie upominki i drobne niespodzianki zostawia w różnych zakamarkach w domu, a nawet w ogrodzie. Zwyczaj poszukiwania prezentów od zajączka wielkanocnego przywędrował do Polski z Europy Zachodniej, a dokładniej z Niemiec. Tradycja prezentów od zajączka nie jest jeszcze rozpowszechniona w całym kraju, ale są regiony, w których Święta Wielkanocne się nie odbędą jeśli zajączek nie przyjdzie do dzieci. Zwyczaj ten jest szczególnie obchodzony na Śląsku i w Wielkopolsce.
Zgodnie z tradycją, w Niedzielę Wielkanocną, czyli w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, zajączek wielkanocny chodzi z koszyczkiem wielkanocnym i rozdaje prezenty - zazwyczaj drobne upominki lub słodycze. Dzieci wystawiają na prezenty wielkanocny koszyczek, niekiedy wyścielony słomą lub pociętą na paski serwetką. Po przebudzeniu lub po wielkanocnym śniadaniu najmłodsi szukają upominków ukrytych w tzw. gniazdkach.
Zwyczaj szukania jajek na Wielkanoc związany z zajączkiem wielkanocnym
Ze zwyczajem szukania zajączka wielkanocnego wiążę się ściśle także inna tradycja - szukania jajek na Wielkanoc. Za granicę, szczególnie we Francji i w Szwajcarii, ale od kilku lat także w Polsce, zanim dzieci zasiądą do stołu z rodzinami w Niedzielę Wielkanocną, wyruszają na poszukiwania jajek, ukrytych nocą przez zajączka wielkanocnego.
Dawniej były to zwykłe jajka, dziś są to jajka czekoladowe, podobnie jak zajączek, którego też można znaleźć obok jajek. Na zachodnie Europy, np. we Francji jajka w czekoladzie są także ukrywane przez zajączka w parkach miejskich. Podczas rodzinnych spacerów maluchy organizują zabawy w poszukiwania jajek od zajączka wielkanocnego.
Polecany artykuł: