Wielki powrót Hanny Gronkiewicz-Waltz! Zostanie członkiem Rady Polityki Pieniężnej?

2021-12-04 20:56
Gronkiewicz-Waltz, Belka i Glapiński zrobili fortunę. NBP ujawnił pensje z 25 lat
Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Hanna Gronkiewicz-Waltz

Na początku 2022 roku wygasają kadencje większości członków Rady Polityki Pieniężnej. Dwóch nowych kandydatów będzie zgłaszał Senat. Chęć kandydowania do RPP zgłosiła była prezydent Warszawy i była szefowa Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz – Waltz.

W pierwszym kwartale 2022 r. wymienionych zostanie siedmiu z 10 członków RPP. Kadencja Adama Glapińskiego upływa w czerwcu 2022 r. Zgodnie z prawem Senat musi wybrać dwóch, Sejm - trzech nowych członków RPP, a prezydent wskazać dwóch kolejnych. Hanna Gronkiewicz-Waltz mogłaby być jedną z osób wybranych przez izbę wyższą.  Szef senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina (KO) powiedział PAP, że do 23 grudnia senatorowie mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów na dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej i każda z kandydatur musi uzyskać przynajmniej siedem podpisów.

Chęć kandydowania była prezydent Warszawy i była szefowa Narodowego Banku Polskiego potwierdziła w rozmowie w TVN24.

- Ja przede wszystkim zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów. (…) Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kiedy jest 10 członków  to wystarczy żeby 6 było innego zdania niż prezes i przegłosują wtedy nawet prezesa – mówiła Gronkiewicz – Waltz.

Kiedy spadną ceny gazu, paliwa i energii? Morawiecki o starcie tarczy antyinflacyjnej

Na pytanie dziennikarza, że tych sześciu, trudno będzie na razie znaleźć odparła, że – „trzech widać na horyzoncie, bo oni jednak przyznali się, że za późno zdecydowali o podwyższeniu stóp procentowych”.

prof. Ewa Marciniak: Opozycja nie wierzy, że może przejąć władzę [Super Raport]
Sonda
Jak oceniasz działalność Adama Glapińskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze