Pesa Bydgoszcz wyprodukuje tramwaje dla Tallina

i

Autor: MARIUSZ GRZELAK/SUPER EXPRESS Pesa Bydgoszcz wyprodukuje tramwaje dla Tallina

Wielki sukces polskiej firmy. Polskie tramwaje będą jeździły w stolicy europejskiego państwa

2022-04-13 12:00

Pesa Bydgoszcz zwyciężyła w przetargu na dostawę dla stolicy Estonii Tallina ośmiu niskopodłogowych tramwajów z opcją dostarczenia kolejnych 23 pojazdów - poinformował specjalista ds. PR w fabryce Piotr Mazurek. Umowa pomiędzy Tallinna Linnatrasport i Pesą zostanie zawarta w maju 2022 roku w Bydgoszczy.

Polskie tramwaje pojadą do Estonii

Operator komunikacyjny Tallinna Linnatrasport ogłosił postępowanie przetargowe w czerwcu 2021 roku. Po prekwalifikacjach, które odbyły się w sierpniu 2021r., ostatecznie 19 listopada 2021 oferty złożyli: Pesa Bydgoszcz, CAF i Skoda. Komisja przetargowa Tallinna Linnatrasport wybrała polskiego producenta tramwajów.

Pesa zaoferowała trójczłonowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 metra, mogący przewieźć do 300 pasażerów, w tym 65 miejsc siedzących). Okres eksploatacji tramwajów jest określony na 35 lat. Prędkość konstrukcyjna to 80 km/h, a eksploatacyjna - 50 km/h.

Wartość kontraktu (podstawowe zamówienie i opcja) to 52 mln euro. Na skorzystanie z prawa opcji zamawiający ma do 16 miesięcy. Dostawa niskopodłogowych tramwajów z zamówienia podstawowego rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 roku. Pesa zaoferowała 48 miesięcy gwarancji na swoje pojazdy.

Umowa pomiędzy Tallinna Linnatrasport i Pesą zostanie zawarta w maju 2022 roku w Bydgoszczy.

Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bydgoszczy produkujące i remontujące pojazdy szynowe: lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony i tramwaje.

Pesa to blisko dwie dekady doświadczenia w produkcji pojazdów szynowych. Firma z dawnego zakładu napraw taboru w ciągu ostatnich 20 lat dokonała skoku technologicznego i przestawiła się z modernizacji na wytwarzanie nowoczesnych pojazdów szynowych. Jeżdżą one we wszystkich polskich regionach i większości dużych miast oraz kilkunastu krajach Europy.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja
Sonda
Czy lubisz podróżować tramwajem?
Najnowsze