Sytuacja na wschodzie Austrii powoli wraca do normy, jednak konsekwencje wybuchu gazu są nadal mocno odczuwane na europejskich rynkach. - Na brytyjskiej giełdzie ceny na produkcie tzw. IntraDay osiągnęły poziom ponad 38 euro/MWh. Natomiast ceny na rynku dnia następnego we Włoszech wzrosły o ponad 200 proc. dzień do dnia ze względu na wstrzymanie dostaw z Austrii - podaje branżowy serwis wnp.pl. Sytuację może pogoroszyć spodziewane w Europie ochłodzenie, które spowoduje wzrost zapotrzebowania na błękitne paliwo.
Zobacz koniecznie: Rekompensata za deputat węglowy opóźnia się. Kiedy ruszy wypłata pieniędzy?
Specjalistyczną pomoc Austrii zaoferowało PGNiG. - W związku z informacjami o wypadku na instalacjach hubu gazowego w Baumgarten w Austrii, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaoferowało natychmiastową niezbędną pomoc operatorowi instalacji - firmie Gas Connect Austria - z wykorzystaniem wyspecjalizowanych służb ratowniczych należącej do PGNiG Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie. Wyrażamy głębokie współczucie ofiarom wypadku i ich rodzinom - brzmi oświadczenie prezesa spółki Piotra Woźniaka.
Wznowione dostawy kierowane są do Włoch, Niemiec i na Węgry. Włochy najbardziej ucierpiały na skutek awarii. Austriackie władze nadal badają przyczyny wybuchu, ale wykluczono możliwość ataku terrorystycznego. Na skutek eksplozji i późniejszego pożaru w tłoczni gazu we wtorek zginęła jedna osoba, a 18 zostało rannych.
Sprawdź też: Kolejne podwyżki cen prądu. Sejm przyjął ustawę o rynku mocy
Baumgarten, w graniczącej ze Słowacją gminie Weiden an der March w kraju związkowym Dolna Austria, jest skrzyżowaniem wielu gazociągów, a także miejscem, gdzie strumień gazu płynący z Rosji (jedna trzecia rosyjskiego gazu dla Europy Zachodniej) rozdziela się na główne odnogi, wiodące do Czech i Niemiec, na południe do Włoch, a także na Węgry - czytamy na wnp.pl.
Źródło: wnp.pl, "Puls Biznesu"