Testament

i

Autor: Shutterstock Testament

Prawo spadkowe

Wielkie zmiany w testamentach! Szykuje się prawdziwa rewolucja

W resorcie sprawiedliwości trwają prace nad zmianami w sporządzaniu testamentów. Ma powstać nowa forma testamentu szczególnego w postaci testamentu audiowizualnego, który będzie można nagrać kamerą lub telefonem. Jak pisze portal biznes.interia.pl – projekt ten budzi już duże kontrowersje.

Co to jest testament audiowizualny?

W polskim prawie mamy pojęcie testamentów szczególnych, które można sporządzić jedynie w określonych okolicznościach. Są trzy rodzaje takich zapisów:

  •  testament ustny,
  •  testament wojskowy,
  •  testament podróżny

Pod koniec marca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano propozycje zmian w  prawie, w tym m.in. wprowadzenie nowej formy - testamentu ustnego audiowizualnego. Nowa forma sporządzenia testamentu  miałaby być "utrwalona za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk na trwałym nośniku informacji, umożliwiającym ich odtworzenie". Do sporządzenia takiego testamentu nie będzie wymagana obecność świadków. Spadkodawca w oświadczeniu powinien podać miejsce i datę sporządzenia testamentu . Taki nośnik miałby być przechowywany w szafie pancernej sądu.  Jak podaje biznes.interia.pl – projekt znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych i może ulec zmianie.

Testament audiowizualny. Projekt budzi kontrowersje

Zdaniem ekspertów, wprowadzenie testamentu ustnego audiowizualnego, może stanowić pole do nadużyć. Podkreślają też, że sądy mogą mieć problem z weryfikacją oryginalności takiego zapisu. Dr Radosław Wiśniewski, adwokat w kancelarii Wardyński i Wspólnicy sp.k., cytowany przez portal, mówi - W mojej ocenie w całej inicjatywie wprowadzenia testamentu audiowizualnego, poza ogólnikami dotyczącymi postępującej cyfryzacji i zagrożeniem nagłej śmierci, nie przedstawiono żadnej konkretnej ratio legis (cel danego przepisu prawnego - red.) takiej propozycji - podkreślił mec. Wiśniewski. - Ja również nie jestem w stanie zidentyfikować rzeczywistych korzyści i powodów, dla których warto byłoby rozważać tego rodzaju inicjatywę, wobec zagrożeń, jakie wiążą się z tego rodzaju nową formą testamentu - dodał. 

Dłuższe postępowania spadkowe

Michał Sankowski, adwokat w Sankowski Kancelaria Adwokacka, podkreśla, że "taka forma testamentu może być polem do nadużyć". Dodał, że testamenty ustne sporządzane "w ostatniej chwili zawsze budzą wątpliwości, czy odzwierciedlają prawdziwą wolę spadkodawcy, czy też jednak były tworzone pod wpływem innych osób, a zatem z wyłączeniem swobody decyzyjnej spadkodawcy, a czasem wręcz bez jego pełnej świadomości". Poza "ryzykiem sfałszowania takiego testamentu oraz trudności związanych z jego wykładnią", adw. Radosław Wiśniewski mówi, że taki rodzaj testamentu może wydłużyć postępowanie spadkowe.

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL

Pytanie 1 z 16
Ten popularny w Polsce kobiecy zawód już nie istnieje. Chodzi o:
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej
EKG 2024 Michał Wiercinski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze