Forum Ekonomiczne: Tadeusz Kościński, Minister Finansów

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express Tadeusz Kościński, Minister Finansów

Tarcza antyinflacyjna - szczegóły. Co z bonem energetycznym?

2021-11-24 22:46

- Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro – zapowiedział w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński. Chodzi o zapowiadaną przez rząd pomoc finansową dla najuboższych, która pozwoli pokryć straty wynikający z inflacji, głównie z podwyżek cen żywności, energii, gazu i paliw.

Amortyzacja skutków inflacji

– Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zwołano je w celu przedstawienia przez resort finansów i NBP informacji na temat drastycznego wzrostu cen towarów i usług w Polsce.

Drożyzna w Polsce. Masło za 8 zł. Sprawdź ceny naszego koszyka zakupów 24.11.

Kościński zaznaczył, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres. „To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań” – dodał minister finansów.

Karpacz 2021: Tadeusz Kościński

Bon energetyczny

Powiedział także, że odczyty inflacji są wysokie, ale nie wynika to z działań rządu, tylko wzrost inflacji spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które rząd nie ma wpływu.

– Podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej – dodał Tadeusz Kościński. Jak wyjaśnił, wpływ podwyższonej inflacji na dochody budżetu z tytułu VAT, akcyzy oraz podatków dochodowych to ok. 9 mld zł dodatkowych przychodów. Kościński powiedział także, odpowiadając na pytanie o możliwość nowelizacji budżetu na 2022 r., że jest on obecnie w Sejmie, a więc „poza naszą kontrolą”. – W przyszłym roku będziemy się zastanawiać, czy jest taka potrzeba – powiedział minister finansów.

Kupowanie dziś walut to jak wsiadanie do pędzącego pociągu

W tarczy antyinflacyjnej znaleźć się ma bon energetyczny, który zamortyzuje wzrastające koszty ciepła, prądu, gazu i benzyny. Polacy będą sami decydowali, na co przeznaczą przyznane środki. Wysokość bonu będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego i dochodów jego mieszkańców. Środki będą wypłacane co miesiąc.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze