Wyższe podatki dla właścicieli psów. Sprawdź, co się zmieni w nowym roku

2021-12-05 7:55
psy. zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

Nowy rok przyniesie podwyżkę podatków dla posiadaczy psów. Wpływy z tej daniny zasilają budżety samorządów. Wiadomo już, o ile mogą wzrosnąć opłaty.

Opłata od posiadania psa to podatek samorządowy. Oznacza to, że rada gminy może, ale nie musi, wprowadzić daninę. Nie może ona jednak przekraczać kwoty ustanowionej przez rząd, czytamy na portalu. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w tym roku stawka maksymalna wynosi 130,30 zł rocznie od jednego psa. W 2022 roku będzie wynosiła natomiast 135 zł. "Podane kwoty są jednak maksymalnymi, jakie będziemy musieli zapłacić za naszego czworonoga. Rada gminy może bowiem w uchwale ustalić niższą opłatę bądź w ogóle z niej zrezygnować" - czytamy.

Szkolenie psów służbowych

Podatku od psa nie muszą jednak płacić wszyscy. Zwolnieni są m.in. rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów), osoby w wieku powyżej 65 lat i prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe (z tytułu posiadania jednego psa) czy osoby niepełnosprawne."DGP" podaje, że opłatę można uiścić w kasie gminy, przelewem na jej konto, a także u osoby, którą wyznaczyła gmina.

Sonda
Czy kiedykolwiek ugryzł Cię pies?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze