Nowe wnioski o 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć? Nie dopilnujesz formalności, stracisz świadczenie

i

Autor: pexels.com Nowe wnioski o 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć? Nie dopilnujesz formalności, stracisz świadczenie

Ważny termin

Wniosek o 500 plus na dziecko w 2023. Kiedy składać? ZUS mówi jasno

2023-01-20 6:36

Zbliża się termin składania wniosków o wypłatę 500 plus na nowy okres świadczeniowy. ZUS będzie przyjmował wnioski od 1 lutego. Jak podkreśla ubezpieczyciel w wydanym komunikacie – osoby które pobierają już świadczenie, nie powinny jeszcze składać wniosków na kolejny okres.

ZUS - wniosek o 500 plus 2023 od 1 lutego

Nowy okres świadczeniowy dla 500 plus trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024.

- Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2023 r. - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Dwie opcje online - mZUS i PUE ZUS

Wniosek można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować.

Podobnie jak na PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie.

Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, będzie mógł złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank - jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

500 plus dla cudzoziemców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie "500 plus" przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane przez inflację?
Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze