Wojna na Ukrainie - wojska FR na Krymie

i

Autor: AP Wojna na Ukrainie - wojska FR na Krymie

Wojna na Ukrainie. Moskwa kontra Kijów. Porównanie gospodarczo-militarne

2022-02-24 13:14

24 lutego Władymir Putin rozpoczął atak na cele na Ukrainie. Inwazja rozpoczęła się o godzinie 4.45 czasu Polskiego. Chwilę później na cele w Kijowie i Charkowie spadły rosyjskie rakiety. Żołnierze zaatakowali także granice z Rosją i Białorusią. Odnotowano ataki na oddziały graniczne. Działania prowadzone są z użyciem artylerii, ciężkiego sprzętu i broni strzeleckiej. Jak w tej sytuacji wygląda obronność Ukrainy? Jakimi możliwościami dysponuje Rosja? Tłumaczymy.

Oficjalna narracja Rosji stara się przedstawiać państwo Putina jako militarną potęgę. Ile prawdy jest w państwowej propagandzie? Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej sformowano tuż po upadku komunizmu, w 1992 roku. Co ciekawe, oficjalne państwowe święto tej formacji obchodzone jest 23 lutego, dzień przed datą agresji na Ukrainę. Armię tworzy łącznie ponad milion ludzi, z czego 845 tys. to żołnierze. W wojskach lądowych w 2013 roku służyło 250 tys. osób. Na wojska powietrznodesantowe składało się 35 tys. żołnierzy. Kolejne 150 tys. służyło w siłach powietrznych. Marynarka wojenna to 130 tys. żołnierzy, wojska strategiczne 80 tys. żołnierzy a wojska wsparcia 200 tys. 

W 2018 roku koszt utrzymania rosyjskiego wojska sięgnął 64 miliardów dolarów. W 2021 roku budżet na cele obronne wyniósł ponad 42 miliardy. Nie można także zapomnieć o tym, że Rosja jest mocarstwem nuklearnym. Wszystko to razem sprawia, że rosyjskie wojsko jest drugą po USA siłą militarną na świecie. Jak wygląda uzbrojenie armii? Rosja posiada kilkaset wyrzutni strategicznych pocisków balistycznych o zasięgu do 16 tys. km, takich jak R36M (SS-18) oraz ok 500 wyrzutni pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Według danych za 2017 rok Rosja dysponowała ponad 4000 tysiącami czynnie używanych czołgów oraz kolejnymi 20 tys. w rezerwie. Na wyposażeniu wojska Putina znajduje się prawie 2000 myśliwców różnego typu oraz kilkaset bombowców i samolotów transportowych.

Tak Polacy solidaryzują się z Ukrainą

Czym może odpowiedzieć Ukraina? Istniejące od 1991 r. Siły Zbrojne Ukrainy liczyły w 2021 r. 246 445 osób. Gwałtowny wzrost nakładów na wojskowość nastąpił po 2014 r. i prorosyjskich wystąpieniach separatystów. Budżet wojskowy w 2020 r. wyniósł 5,5 mld USD, co stanowiło 3 proc. PKB. Aktualny ranking Global Firepower uznał ukraińskie wojsko za 22 siłę militarną na świecie. Dodatkowo w straży granicznej służą 53 tys. osób a ukraińska gwardia narodowa liczy 60 tys. osób. Chociaż Ukraina nie należy do NATO, ukraińscy żołnierze ćwiczą razem z żołnierzami paktu w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Dodatkowo ukraińską armię wspiera 300 tys. rezerwistów i... morale w narodzie. Co trzeci Ukrainiec deklaruje, że weźmie aktywny udział w oporze przeciwko możliwej okupacji. Największe nadzieje budzi wsparcie międzynarodowe. Kluczowe może okazać się przekazanie Ukrainie broni przeciwpancernej, w tym amerykańskich pocisków Javelin. Wsparcie wojskowe zadeklarowała już m.in. Wielka Brytania, która przekaże m.in. śmiercionośną broń defensywną oraz nieśmiercionośną. Holandia zaopatrzy Ukrainę m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min. Od 2014 r. amerykanie na wsparcie dla Ukrainy przeznaczyli 5,4 mld USD.

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki