Wojna na Ukrainie - wojska FR na Krymie

i

Autor: AP Wojna na Ukrainie - wojska FR na Krymie

Wojna na Ukrainie. Moskwa kontra Kijów. Porównanie gospodarczo-militarne

2022-02-24 13:14

24 lutego Władymir Putin rozpoczął atak na cele na Ukrainie. Inwazja rozpoczęła się o godzinie 4.45 czasu Polskiego. Chwilę później na cele w Kijowie i Charkowie spadły rosyjskie rakiety. Żołnierze zaatakowali także granice z Rosją i Białorusią. Odnotowano ataki na oddziały graniczne. Działania prowadzone są z użyciem artylerii, ciężkiego sprzętu i broni strzeleckiej. Jak w tej sytuacji wygląda obronność Ukrainy? Jakimi możliwościami dysponuje Rosja? Tłumaczymy.

Oficjalna narracja Rosji stara się przedstawiać państwo Putina jako militarną potęgę. Ile prawdy jest w państwowej propagandzie? Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej sformowano tuż po upadku komunizmu, w 1992 roku. Co ciekawe, oficjalne państwowe święto tej formacji obchodzone jest 23 lutego, dzień przed datą agresji na Ukrainę. Armię tworzy łącznie ponad milion ludzi, z czego 845 tys. to żołnierze. W wojskach lądowych w 2013 roku służyło 250 tys. osób. Na wojska powietrznodesantowe składało się 35 tys. żołnierzy. Kolejne 150 tys. służyło w siłach powietrznych. Marynarka wojenna to 130 tys. żołnierzy, wojska strategiczne 80 tys. żołnierzy a wojska wsparcia 200 tys. 

W 2018 roku koszt utrzymania rosyjskiego wojska sięgnął 64 miliardów dolarów. W 2021 roku budżet na cele obronne wyniósł ponad 42 miliardy. Nie można także zapomnieć o tym, że Rosja jest mocarstwem nuklearnym. Wszystko to razem sprawia, że rosyjskie wojsko jest drugą po USA siłą militarną na świecie. Jak wygląda uzbrojenie armii? Rosja posiada kilkaset wyrzutni strategicznych pocisków balistycznych o zasięgu do 16 tys. km, takich jak R36M (SS-18) oraz ok 500 wyrzutni pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Według danych za 2017 rok Rosja dysponowała ponad 4000 tysiącami czynnie używanych czołgów oraz kolejnymi 20 tys. w rezerwie. Na wyposażeniu wojska Putina znajduje się prawie 2000 myśliwców różnego typu oraz kilkaset bombowców i samolotów transportowych.

Tak Polacy solidaryzują się z Ukrainą

Czym może odpowiedzieć Ukraina? Istniejące od 1991 r. Siły Zbrojne Ukrainy liczyły w 2021 r. 246 445 osób. Gwałtowny wzrost nakładów na wojskowość nastąpił po 2014 r. i prorosyjskich wystąpieniach separatystów. Budżet wojskowy w 2020 r. wyniósł 5,5 mld USD, co stanowiło 3 proc. PKB. Aktualny ranking Global Firepower uznał ukraińskie wojsko za 22 siłę militarną na świecie. Dodatkowo w straży granicznej służą 53 tys. osób a ukraińska gwardia narodowa liczy 60 tys. osób. Chociaż Ukraina nie należy do NATO, ukraińscy żołnierze ćwiczą razem z żołnierzami paktu w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Dodatkowo ukraińską armię wspiera 300 tys. rezerwistów i... morale w narodzie. Co trzeci Ukrainiec deklaruje, że weźmie aktywny udział w oporze przeciwko możliwej okupacji. Największe nadzieje budzi wsparcie międzynarodowe. Kluczowe może okazać się przekazanie Ukrainie broni przeciwpancernej, w tym amerykańskich pocisków Javelin. Wsparcie wojskowe zadeklarowała już m.in. Wielka Brytania, która przekaże m.in. śmiercionośną broń defensywną oraz nieśmiercionośną. Holandia zaopatrzy Ukrainę m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min. Od 2014 r. amerykanie na wsparcie dla Ukrainy przeznaczyli 5,4 mld USD.

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze