Tragedia w Białowieży! 22-letni żołnierz znaleziony martwy z raną postrzałową głowy

i

Autor: Maciekde/cc0/Pixabay.com Postępowanie wobec zagrożeń w czasie wojny

Co Polacy mają zrobić w czasie wojny?

2022-02-24 13:27

Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od północy, wschodu i południa - przekazały władze. Pojawiają się informacje o coraz większej liczbie ofiar śmiertelnych wśród żołnierzy i cywilów. To, że w trakcie konfliktów zbrojnych walkę prowadzą głównie siły zbrojne zaangażowanych stron, nie oznacza, że ludność cywilna jest wolna od zagrożeń. Ze względu na sposób prowadzenia działań wojennych oraz środki walki w nich stosowane, zdrowie i życie ludności cywilnej jest narażone na rozmaite niebezpieczeństwa. Jak postępować wobec zagrożeń w czasie wojny?

Opierając się na źródłach na miejscu Agencja Reutera podaje, że w stolicy Ukrainy w czwartek około południa (godz. 11 czasu polskiego) było słychać jedną eksplozję. Był to kolejny już wybuch od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji. W czwartek nad ranem władze ukraińskie informowały o ostrzale rakietowym ukraińskich punktów dowodzenia, lotnisk, składów wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie.

- Rosja absolutnie powinna zostać wyizolowana – powiedział w rozmowie w programie "Gość Radia ZET", były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański. Wskazał, że następnym krokiem Rosji może być Polska. - To prawdopodobne. O Białorusi nie musimy mówić. Kraje bałtyckie były kiedyś częścią Związku Radzieckiego. Na tej liście jest dalej Polska – stwierdził gen. Różański. Zaznaczył, że „Polska jest na kierunku, który dla Putina jest kierunkiem ofensywy i działania”. - Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to będzie problem – dodał były dowódca.

Leszek Miller: Putin rozbije się o granice NATO. Polska jest bezpieczna

Zachować spokój

To samo stwierdził w rozmowie w "Expressie Biedrzyckiej" gen. Waldemar Skrzypczak. - Zachód poświęcił Ukrainę dla utrzymania moim zdaniem, iluzorycznego pokoju, bo Putin na tym nie przestanie. Następnym krokiem będzie Polska. On Polsce nie daruje, on nas postrzega jako najbliższego wroga - powiedział Skrzypczak.

Według gen. Mirosława Różańskiego w obecnej sytuacji wojny na Ukrainie Polacy powinni "zachować spokój". - Nie powinniśmy być wystraszeni. Ludzie mogą ulegać emocjom i panice, albo mogą myśleć racjonalnie. To zagrożenie powinno wpłynąć na racjonalne myślenie polityków oraz nasze działanie. Powinniśmy wspólnie przygotować kraj na zagrożenie - stwierdził były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?

Szczególna ochrona

Zgodnie z przepisami międzynarodowego prawa humanitarnego (prawa konfliktów zbrojnych) ludność cywilna podczas działań wojennych powinna podlegać szczególnej ochronie. Taki stan rzeczy wymuszają postanowienia podpisanej 12 sierpnia 1949 r. IV konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny.

Pomimo objęcia ludności cywilnej ochroną prawną, każdy konflikt zbrojny oraz wojna stanowią dla niej duże zagrożenie. W trakcie działań wojennych niezbędne jest postępowanie zgodnie z zasadami, których przestrzeganie może zmniejszyć negatywny wpływ tych zagrożeń.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze