Opierając się na źródłach na miejscu Agencja Reutera podaje, że w stolicy Ukrainy w czwartek około południa (godz. 11 czasu polskiego) było słychać jedną eksplozję. Był to kolejny już wybuch od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji. W czwartek nad ranem władze ukraińskie informowały o ostrzale rakietowym ukraińskich punktów dowodzenia, lotnisk, składów wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie.
- Rosja absolutnie powinna zostać wyizolowana – powiedział w rozmowie w programie "Gość Radia ZET", były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański. Wskazał, że następnym krokiem Rosji może być Polska. - To prawdopodobne. O Białorusi nie musimy mówić. Kraje bałtyckie były kiedyś częścią Związku Radzieckiego. Na tej liście jest dalej Polska – stwierdził gen. Różański. Zaznaczył, że „Polska jest na kierunku, który dla Putina jest kierunkiem ofensywy i działania”. - Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, to będzie problem – dodał były dowódca.
Polecany artykuł:
Zachować spokój
To samo stwierdził w rozmowie w "Expressie Biedrzyckiej" gen. Waldemar Skrzypczak. - Zachód poświęcił Ukrainę dla utrzymania moim zdaniem, iluzorycznego pokoju, bo Putin na tym nie przestanie. Następnym krokiem będzie Polska. On Polsce nie daruje, on nas postrzega jako najbliższego wroga - powiedział Skrzypczak.
Według gen. Mirosława Różańskiego w obecnej sytuacji wojny na Ukrainie Polacy powinni "zachować spokój". - Nie powinniśmy być wystraszeni. Ludzie mogą ulegać emocjom i panice, albo mogą myśleć racjonalnie. To zagrożenie powinno wpłynąć na racjonalne myślenie polityków oraz nasze działanie. Powinniśmy wspólnie przygotować kraj na zagrożenie - stwierdził były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Szczególna ochrona
Zgodnie z przepisami międzynarodowego prawa humanitarnego (prawa konfliktów zbrojnych) ludność cywilna podczas działań wojennych powinna podlegać szczególnej ochronie. Taki stan rzeczy wymuszają postanowienia podpisanej 12 sierpnia 1949 r. IV konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny.
Pomimo objęcia ludności cywilnej ochroną prawną, każdy konflikt zbrojny oraz wojna stanowią dla niej duże zagrożenie. W trakcie działań wojennych niezbędne jest postępowanie zgodnie z zasadami, których przestrzeganie może zmniejszyć negatywny wpływ tych zagrożeń.