Ireneusz Zyska

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS Ireneusz Zyska

Wojna na Ukrainie zmieniła sposób patrzenia na kapitał. Teraz jego narodowość ma znaczenie

2022-04-29 9:14

We współczesnym kapitalizmie wiele osób powtarzało, że kapitał nie ma narodowości, a najważniejsze są pieniądze. Jak jednak zauważył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w rozmowie z Polskim Radiem, wojna na Ukrainie pokazała, że pochodzenie kapitału również ma znaczenie. W końcu Rosja odcięła Polsce dostawy gazu i wstrzymano wiele inwestycji ze wschodu.

Rosja zakręciła kurek z gazem w Polsce. Państwo reaguje

Novatek Green Energy sp. z o.o. (spółka zależna w grupie kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji) po tym, jak została objęta polskimi sankcjami, wstrzymała dostawy gazu do kilkunastu gmin w kraju. Rząd chce, aby dostarczaniem gazu do tych gmin poprzez przejęcie infrastruktury zajęły się PSG i PGNiG. W czwartek MSWiA skierowało wniosek do Kancelarii Premiera o wydanie decyzji w tej sprawie.

W Polskim Radiu 24 Zyska przypomniał, że unijne prawo nakazuje równość dostępu do rynku różnym podmiotom, by zapewnić konkurencję w zakresie dostaw i dystrybucji gazu. "W te możliwości weszły firmy, które zostały objęte sankcjami, kilka podmiotów, szczególnie w północnej Polsce, które odkupiły sieci dystrybucyjne od polskich podmiotów, a te wcześniej kupiły je od polskich spółek, głównie komunalnych. Premier podjął nadzwyczajną decyzję na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym, by firmy polskie zajmujące się dystrybucją gazu, w ramach tej infrastruktury, która jest dostępna, przesyłały gaz do odbiorców końcowych" - powiedział Zyska.

Janusz Steinhoff: Podwyżki gazu sięgną kilkudziesięciu procent

Narodowość kapitału ma jednak znaczenie?

Jego zdaniem teza, że kapitał nie ma narodowości, legła w gruzach. "Ma znaczenie, kto inwestuje, kto stoi za inwestycją. (...) Ma też znaczenie, skąd importujemy surowce energetyczne" - podkreślił wiceminister klimatu.

Wskazał, że w ramach suwerenności energetycznej Polska zmierza do uniezależnienia się od dostaw energii i surowców energetycznych z zewnątrz, m.in. poprzez rozwój OZE, budowę magazynów energii. "To jest działanie, które w perspektywie dekady czy dwóch pozwoli Polsce uniezależnić się energetycznie. No i oczywiście współpraca z przewidywalnymi dostawcami, państwami cywilizowanymi" - zaznaczył Zyska.

Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?

Jak mówił, ważna jest też budowa interkonektorów gazowych między Polską a Czechami, Słowacją, Litwą. Przypomniał, że na początku maja zostanie uruchomiony interkonektor przesyłu gazu z Litwy. Podał też przykład sytuacji ze stycznia tego roku, kiedy takie państwa, jak Szwecja czy Niemcy nie miały wystarczającej ilości energii z wiatru, importowały więc energię z Polski z "niedobrego węgla". "Gdyby nie ta energia z Polski, z +czarnego węgla+, być może Niemcy zanotowałyby blackout i odbiorcy końcowi siedzieliby przy świeczkach. Więc budujemy w Polsce zrównoważony miks energetyczny, nie tylko OZE, ale także stabilne źródła oparte o węgiel kamienny i brunatny i oczywiście energetyka jądrowa" - powiedział Zyska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze