Amerykański inżynier i wynalazca, Steve Wozniak, w 1976 roku wraz ze Steve’em Jobsem założyli Apple Computer Inc. Wozniak zaprojektował i skonstruował maszyny uznane za pierwsze komputery osobiste – Apple I i Apple II, co okazało się przełomowym wydarzeniem na rynku technologicznym. W 1985 roku za swoje osiągnięcia otrzymał on od Prezydenta Stanów Zjednoczonych – Ronalda Reagana – National Medal of Technology, najwyższe wyróżnienie przyznawane czołowym amerykańskim innowatorom.
Podczas wtorkowego spotkania z polskimi przedsiębiorcami, startupowcami, mediami i fanami nowoczesnych technologii, Wozniak wskazał młode pokolenia jako najważniejsze w kontekście rozwoju technologicznego. Młodzi dzięki swoim nowatorskim pomysłom i drzemiącym w nich potencjale mogą zmienić kierunek myślenie o cyfryzacji wśród polskich firm. Wozniak przyznał, że właśnie w tym kontekście będzie promował Polskę podczas swoich wystąpień i wykładów, które prowadzi na całym świecie.
– 70 lat temu do produkcji został wprowadzony tranzystor. Niewiele osób wie, że produkcja tranzystorów była możliwa dzięki metodzie, która została stworzona przez polskiego wynalazcę Jana Czochralskiego w 1916 roku. 99 proc. sprzętu, który mamy dziś, nie istniałaby, gdyby nie ta metoda. Niektórzy mówią, że Czochralski był ojcem Doliny Krzemowej – mówił na spotkaniu Wozniak.
Współzałożyciel Apple podkreślił także duży wpływ Polaków na światową gospodarkę i cieszył się, że on sam ma polskie korzenie, z czego jest bardzo dumny. Oprócz rozmowy o technologiach i rozwoju, Wozniak zdradził swój przepis na szczęście. Według niego można je wpisać w model trzech słów na literę „F” – Friends, Fun & Food.
Po spotkaniu Steve Wozniak udał się na wizytę u Premiera Mateusza Morawieckiego, gdzie rozmawiano miedzy innymi o gamingowym i technologicznym potencjale Polski. Wozniak był już trzecim gościem Polskiej Fundacji Narodowej zaproszonym do Polski w ramach projektu "100x100". Wcześniej nasz kraj odwiedzili: były rajdowiec F1 Miki Hakkinen i bokser David Haye.
– Projekt „100×100”, w ramach którego zapraszamy do Polski znanych, cenionych, liderów opinii z różnych dziedzin, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pokazała to wczorajsza wizyta Steve’a, która spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Steve zaraził gości spotkania energią i optymizmem. Jednak co najważniejsze, po wizycie w Polsce – czyli kraju swoich przodków – Steve będzie przywoływał przykłady naszych sukcesów w zakresie nowych technologii, podróżując z wykładami po świecie – mówi Filip Rdesiński, Prezes Zarządu PFN.