znicz

i

Autor: GZDiZ

Ile zapłacimy za znicze?

Ceny zniczy i wiązanek na Wszystkich Świętych 2022. Jest dużo drożej

2022-10-05 13:19

Do Wszystkich Świętych został niespełna miesiąc. W sklepach pojawiły się już znicze i wiązanki. Galopująca drożyzna nie ominęła też artykułów, które położymy na grobach naszych bliskich. Ceny są dużo wyższe niż rok temu, producenci zniczy alarmują, że niektóre z nich mogą kosztować nawet dwa razy więcej. Znicze i wiązanki warto kupić teraz, przed 1 listopada ceny mogą poszybować w górę.

Ceny zniczy i wiązanek na cmentarz ostro w górę

Rosnące koszty energii i gazu dotykają też producentów zniczy i wiązanek. Mocno podrożało też szkło, parafina czy sztuczne kwiaty. – Myślę, że trzeba nastawić się na to, że za znicz zapłacimy o 40, a nawet 50 proc. więcej niż rok temu – przekonuje Emil Włusek, producent zniczy z woj. świętokrzyskiego cytowany przez onet.pl. Dodaje też, że rok temu parafina kosztowała 5 tys. zł, a teraz już prawie 13 tys. A od początku wojny na Ukrainie ceny szkła wzrosły o 40 proc. Szkło drożeje przede wszystkim w związku z stale rosnącymi cenami gazu. W górę pójdą też ceny sztucznych wiązanek. Za ich produkcję trzeba teraz zapłacić ok. 30 proc. więcej niż przed rokiem. – Te wiązanki powstają z plastiku, a sztuczne kwiaty są ściągane z Chin. Jak wiadomo, przewóz kontenerów też przecież podrożał – mówi Emil Włusek.  

Zabraknie zniczy na Wszystkich Świętych?

Znicze są nie tylko drogie, ale może ich zabraknąć. - Produkcja zahamowała, bo firmy bały się, że ich towar może się nie sprzedać - mówi money.pl prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy Joanna Karpeta. - Inflacja dotknęła wszystkich, w tym także kupujących. Firmy miały obawy, czy Kowalski, idąc na cmentarz, kupi znicze znacznie droższe niż rok temu. W związku z tym nie zrobili tak dużego zapasu, jak do tej pory. Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć - ostrzega Karpeta.

Ceny zniczy w Biedronce i Lidlu 2022 - taniej w promocji

Niektóre modele zniczy mogą kosztować dwa razy więcej niż rok temu. Ratunkiem dla kieszeni są promocje w dużych sieciach i dyskontach. Tam za znicze czy wiązanki zapłacimy dużo mniej niż straganach przy cmentarzach 1 listopada. Od poniedziałku, 26 września w Biedronce znajduje się 30 produktów, takich jak znicze, wkłady do zniczy, latarnie, bukiety nagrobne czy kompozycje nagrobne w donicach. Najtańszy znicz kosztuje jedyne 2,99 zł, natomiast najtańszy wkład do znicza - 3,19 zł. Ta oferta dostępna jest do 8 października, ale później sieć zapowiada promocje.

Już od czwartku 6.10 promocję na znicze oferuje Lidl. Z aplikacją Lidl Plus można je kupić 20 proc. taniej. Najtańszym  produktem jest znicz szklany zalewany Z 1 w cenie 3,19 zł  przy zakupie 4 sztuk. Można też kupić m.in. znicz szklany z wkładem parafinowym Z 20 w cenie 3,99 zł, cena przy zakupie 4 sztuk, znicz szklany z wkładem olejowym Z przy zakupie 4 sztuk za 4,79 zł, czy znicz szklany z wkładem parafinowym Z za 5,59 zł. Tańsze są też wkłady parafinowe w wielopakach.

Znicze w Lidlu

i

Autor: Materiały prasowe Znicze w Lidlu
Sonda
Gdzie kupujesz znicze?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze