Wszystko, co warto wiedzieć o funduszach

2011-05-05 4:00

Fundusze inwestycyjne to coraz popularniejsza metoda pomnażania pieniędzy i świetny pomysł na prezent finansowy dla twojej pociechy. Warto poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, by móc ulokować w nich swoje oszczędności. Artykuł powstał przy współpracy z PKO TFI

To już czwarty odcinek naszego cyklu porad, jak sprezentować najmłodszym z okazji dnia dziecka czy Komunii praktyczny i wychowawczy upominek, który zaprocentuje w przyszłości. W poprzednich częściach przedstawiliśmy korzyści płynące z uczenia maluchów umiejętności zarządzania finansami, a także doradziliśmy, co zrobić z pieniędzmi, które twoja pociecha otrzyma w prezencie oraz jaki prezent finansowy wybrać. W tym odcinku rozwiejemy wątpliwości dotyczące funduszy inwestycyjnych.

Po co inwestować

Bo jest to po prostu opłacalne. Pieniądze schowane w skarpecie tracą na wartości przez inflację. Lepiej je zainwestować, np. w funduszu. Ta forma lokowania oszczędności daje szansę na większy zysk, zwłaszcza po dłuższym okresie inwestowania. W przyszłości twoja pociecha będzie mogła je wykorzystać w dowolny sposób - dołożyć do mieszkania czy opłacić studia.

Czy fundusze są bezpieczne

Fundusz nie może zbankrutować, ponieważ uniemożliwia to jego forma prawna. Należy jednak pamiętać, że to inwestycja, w której prawdopodobne są wahania wartości ulokowanego kapitału. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów zminimalizowania tego ryzyka. Możesz na przykład zainwestować długookresowo (przez kilka lat) oraz wybrać bezpieczniejszy rodzaj funduszu (np. rynku pieniężnego albo obligacyjne).

Wystarczy 50-100 zł

Minimalna wpłata do większości funduszy to 100 zł, a w niektórych programach nawet 50 zł. Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym lepiej. Dlaczego? Osiągnięcie dobrych rezultatów jest pewniejsze po upływie kilku lat inwestowania. Jeśli więc oszczędności zaczniesz lokować już teraz, to szybciej będziesz się cieszyć dochodami.

A może lokaty lub obligacje

Nie wszystkie pieniądze musisz ulokować w funduszu, można je rozdzielić. I tak na przykład lokata chroni pieniądze przed inflacją. Natomiast fundusze inwestycyjne służą do tego, by twoje pieniądze pracowały dla ciebie i twojej rodziny. Jeśli chcesz zabezpieczyć przyszłość swojej pociechy, to dobrą strategią jest rozłożenie środków między różne rodzaje inwestycji. Na lokacie czy rachunku możesz trzymać oszczędności "zapasowe" na doraźne potrzeby. Pozostałe środki trzeba "zatrudnić" do pracy. Jednym z najtańszych, najprostszych i najefektywniejszych metod inwestowania pieniędzy są właśnie fundusze inwestycyjne.

Słowniczek początkującego inwestora

Jednostka uczestnictwa - to tytuł prawny do udziału w aktywach funduszu. Inwestycja w funduszu jest niczym innym jak nabyciem jednostek uczestnictwa.

Wycena - pieniądze ulokowane w funduszu codziennie zmieniają swoją wartość. Dlatego też fundusz regularnie publikuje aktualną wartość jednostek uczestnictwa (najczęściej każdego dnia roboczego).

Odkupienie - kiedy podejmujesz decyzję o wycofaniu się z funduszu, składasz zlecenie odkupienia jednostek uczestnictwa. Fundusz wypłaca nam środki, odkupując od nas jednostki uczestnictwa przy uwzględnieniu aktualnej ich wyceny. Po odkupieniu są one umarzane (likwidowane) przez fundusz.

Rejestr - w banku pieniądze są zapisywane na naszym koncie, natomiast w funduszu wpłaty zapisywane są w postaci jednostek uczestnictwa na rejestrze uczestnika. Każdy uczestnik funduszu może otworzyć wiele rejestrów, podobnie jak może posiadać wiele kont bankowych.

Konwersja - przeniesienie środków klienta z jednego funduszu do innego.

TFI - towarzystwo funduszy inwestycyjnych. To spółka powiązana często z bankiem lub inną dużą instytucją finansową. TFI zajmuje się tworzeniem i zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi. Sytuacja finansowa TFI nie przekłada się na kondycję finansową funduszu.

Fundusz parasolowy - fundusz inwestycyjny składający się z subfunduszy. Dzięki takiej konstrukcji masz możliwość przenoszenia środków między subfunduszami bez konieczności każdorazowego rozliczania się z podatku od zysku.

Subfundusz - każdy z subfunduszy ma określony profil inwestycyjny. W ramach jednego funduszu parasolowego możesz mieć na przykład możliwość lokowania oszczędności w subfundusze akcyjne, obligacyjne, surowcowe itp.

FIO - fundusz inwestycyjny otwarty. To najbardziej popularny w Polsce typ funduszu. Najważniejszą jego cechą jest to, że realizuje wpłaty (nabycia jednostek) i wypłaty (odkupienia jednostek) na życzenie klienta.

Stopa zwrotu - procentowo określony zysk z inwestycji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze