Papierosy

i

Autor: Canva.com

Wycofują papierosy ze sprzedaży! Zaleje nas tytoń z Ukrainy?

2020-03-04 12:06

Od 20 maja 2020 palacze papierosów w Polsce będą mieli nie lada problem. Ze sprzedaży wycofane zostaną papierosy mentolowe i popularnie nazywane „z kulką”, a te pali niemal połowa palaczy tytoniu w naszym kraju. Z założenia dyrektywa miała sprawić, że rzucimy palenie. Z badań wynika jednak jasno, że Polacy z palenia papierosów nie tylko nie zrezygnują, ale gotowi są kupować używkę nawet z przemytu.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej 20 maja 2020 roku z polskich półek sklepowych znikną papierosy mentolowe i „klikane”. Właśnie wtedy wejdzie w życie zakaz sprzedaży tego typu tytoniu. Unia Europejska chciała, by w ten sposób więcej osób rzuciło palenie papierosów oraz by młodzi rzadziej po nie sięgali. Z badań jednak niemal jednoznacznie wynika, że tak się nie stanie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Czy masz koronawirusa? Firma z Lublina sprzedaje testy na chorobę

Forum Konsumentów zapytało Polaków, czy w związku z zakazem sprzedaży papierosów mentolowych i z kulką walka z nałogiem będzie skuteczniejsza. Ponad 80 proc. jest zdania, że zakaz nic nie zmieni.

- Zakaz niczego nie zmieni – oceniła na konferencji prasowej otwierającej akcję #ZakazMentoli profesor Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego. - Często, gdy czegoś nam się zakazuje, działamy na przekór. Nie wpłynie to też na młodych ludzi, którzy po używki nie sięgają, bo one smakują, tylko jest to wyraz buntu, przynależności do jakiejś grupy czy zamanifestowanie dorosłości.

ZOBACZ TAKŻE: Emerytury BEZ WALORYZACJI! Kto nie dostanie podwyżki świadczenia?

Jednak nie tylko kwestie zdrowotne po wprowadzeniu zakazu sprzedaży papierosów mentolowych mogą nie przynieść zamierzonego skutku. Z badania Forum Konsumentów jasno wynika, że połowa obecnych palaczy mentoli lub papierosów z kulką po prostu zacznie palić zwykłe papierosy. Jednak prawdziwym niebezpieczeństwem jest fakt, że niemal 1/5 palaczy zadeklarowała chęć zakupu papierosów mentolowych z nielegalnych i niebezpiecznych źródeł. Problem jest przede wszystkim taki, że ludzie nie mają świadomości, jakie są alternatywy, bo nie ma informacji.

Tak wygląda wnętrze objętego kwarantanną internatu w Policach

- Jak potwierdzają wyniki badania, najczęstszym źródłem informacji na ten temat jest internet, stąd nasza strona dedykowana projektowi #ZakazMentoli. Dbamy bowiem o to, by konsumenci mieli dostęp do rzetelnych informacji. To podstawa świadomych wyborów i podejmowanych decyzji – mówi Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.

Pod adresem www.zakazmentoli.pl znajdują się najistotniejsze informacje na temat zmiany prawa i konsekwencji dla palaczy. Warto przypomnieć, że podgrzewacze i e-papierosy wciąż będą funkcjonować w wersjach metolowych i będą jedyną legalną alternatywą po 20 maja 2020 roku. O tym czym są alternatywy także można przeczytać na stronie informacyjnej stworzonej przez Forum Konsumentów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze