Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej 20 maja 2020 roku z polskich półek sklepowych znikną papierosy mentolowe i „klikane”. Właśnie wtedy wejdzie w życie zakaz sprzedaży tego typu tytoniu. Unia Europejska chciała, by w ten sposób więcej osób rzuciło palenie papierosów oraz by młodzi rzadziej po nie sięgali. Z badań jednak niemal jednoznacznie wynika, że tak się nie stanie.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Czy masz koronawirusa? Firma z Lublina sprzedaje testy na chorobę
Forum Konsumentów zapytało Polaków, czy w związku z zakazem sprzedaży papierosów mentolowych i z kulką walka z nałogiem będzie skuteczniejsza. Ponad 80 proc. jest zdania, że zakaz nic nie zmieni.
- Zakaz niczego nie zmieni – oceniła na konferencji prasowej otwierającej akcję #ZakazMentoli profesor Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego. - Często, gdy czegoś nam się zakazuje, działamy na przekór. Nie wpłynie to też na młodych ludzi, którzy po używki nie sięgają, bo one smakują, tylko jest to wyraz buntu, przynależności do jakiejś grupy czy zamanifestowanie dorosłości.
ZOBACZ TAKŻE: Emerytury BEZ WALORYZACJI! Kto nie dostanie podwyżki świadczenia?
Jednak nie tylko kwestie zdrowotne po wprowadzeniu zakazu sprzedaży papierosów mentolowych mogą nie przynieść zamierzonego skutku. Z badania Forum Konsumentów jasno wynika, że połowa obecnych palaczy mentoli lub papierosów z kulką po prostu zacznie palić zwykłe papierosy. Jednak prawdziwym niebezpieczeństwem jest fakt, że niemal 1/5 palaczy zadeklarowała chęć zakupu papierosów mentolowych z nielegalnych i niebezpiecznych źródeł. Problem jest przede wszystkim taki, że ludzie nie mają świadomości, jakie są alternatywy, bo nie ma informacji.
- Jak potwierdzają wyniki badania, najczęstszym źródłem informacji na ten temat jest internet, stąd nasza strona dedykowana projektowi #ZakazMentoli. Dbamy bowiem o to, by konsumenci mieli dostęp do rzetelnych informacji. To podstawa świadomych wyborów i podejmowanych decyzji – mówi Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.
Pod adresem www.zakazmentoli.pl znajdują się najistotniejsze informacje na temat zmiany prawa i konsekwencji dla palaczy. Warto przypomnieć, że podgrzewacze i e-papierosy wciąż będą funkcjonować w wersjach metolowych i będą jedyną legalną alternatywą po 20 maja 2020 roku. O tym czym są alternatywy także można przeczytać na stronie informacyjnej stworzonej przez Forum Konsumentów.