uczennica materiały prasowe

i

Autor: materiały prasowe

Wyjątkowy z wielu względów – jak w liczbach wyglądał rok szkolny 2019/2020?

2020-06-30 11:19

Mijający rok szkolny zostanie zapamiętany na długo – to nie tylko pierwszy rok nauki podwójnych roczników po reformie edukacji, ale też niemal 4 miesiące zdalnego nauczania w wyniku pandemii koronawirusa. Oba te zjawiska dotyczyły prawie 4 mln 448 tys. uczniów.

Uczniów w tym roku przybyło. Przedszkolaków (zarówno w przedszkolach, jak i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych) było 1,4 mln – o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. Do pierwszych klas poszło 383 tys. dzieci. Ogólnie w szkołach podstawowych uczyło się 3 mln 7 tys. uczniów (o 16 tys. więcej niż w ubiegłym roku).

Do liceów ogólnokształcących uczęszczało 640 tys. osób (o 171 tys. więcej), do techników 648 tys. (o 143 tys. więcej), natomiast do szkół branżowych I stopnia – 47 tys. (o 183 tys. więcej).

- Liczba uczniów w liceach, technikach i szkołach branżowych zmniejszała się od wielu lat i w roku 2019/20 znowu byłaby niższa niż rok wcześniej, gdyby nie likwidacja gimnazjów, która sprawiła, że szkoły te przyjęły jednocześnie dwa roczniki uczniów. To nie jedyne wyzwanie, któremu musiał sprostać system szkolnictwa, drugi semestr nauki, praktycznie w całości został zrealizowany edukacją zdalną – komentuje Jan Koziarski, Dyrektor Pionu Marketingu w firmie VULCAN sp. z o.o.

Dzienniki elektroniczne pierwszej potrzeby

W marcu rodzice, dzieci i nauczyciele musieli odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości edukacji zdalnej. Pierwszym narzędziem komunikacji  stały się dzienniki elektroniczne. Liczby mówią same za siebie. W ramach systemu UONET+ na platformie VULCAN w ostatnim kwartale wysyłano od 3,5 do 4 milionów wiadomości dziennie przy 7000 obecnych w systemie szkół i przedszkoli.  Liczba uczniów objętych system przekracza 2 miliony. To daje obraz intensywności jakiej nabrała ta forma nauczania i wymiany informacji. 

- Wzrost aktywnych użytkowników systemu na przestrzeni ostatnich miesięcy sięgał 80%. Wzrosło zapotrzebowanie na komunikację – z modułu wiadomości korzystało o 1000% więcej osób. System UONET+, czyli kompleksowe narzędzie zawierające w sobie dziennik, arkusze ocen, komunikaty ze szkoły, zadania domowe, pomagało bezpośrednio i w sposób bezpieczny komunikować się pomiędzy uczniami a nauczycielem. W tym trudnym czasie UONET+ „zdał egzamin” i okazał się dużym wsparciem dla uczniów, nauczycieli i rodziców - podsumowuje Jan Koziarski.

Wyjątkowy rocznik i nowe technologie w rekrutacji

Mijający rok szkolny to także duże wyzwanie rekrutacyjne. Z systemu Nabór, udostępnianego przez VULCAN, skorzystało ponad 450 tysięcy absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów (spośród 730 tysięcy absolwentów w Polsce). Wśród tej grupy, 47% kandydatów, którzy ukończyli podstawówkę trafiło do liceów ogólnokształcących, niewiele mniej, bo 41% to uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w technikum. Pozostali absolwenci (12%), wybrali szkołę branżową I stopnia. Podobny rozkład można było zaobserwować wśród uczniów kończących gimnazja (45% - licea ogólnokształcące, 43% technika, 12% szkoły branżowe I stopnia).

-  W roku 2019 rekrutacja do szkół ponadpodstawowych była dla nas szczególnym wyzwaniem, ponieważ obsługiwaliśmy „podwójny rocznik”. Równolegle udostępnialiśmy system także rodzicom, którzy zapisywali swoje dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. Skorzystało z niego 615 979 osób. To oznacza, że ponad milion osób (450 tys. absolwentów i 615 tys. rodziców)  użyło naszego systemu i rozpoczęło swoją lub swojego dziecka ścieżkę edukacyjną - mówi Jan Koziarski.

Pierwszy etap naboru do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 (złożenie wniosku o przyjęcie i uzupełnienie wniosku o świadectwo) trwa do 10 lipca – w tym roku kandydaci będą aplikowali do szkół zdalnie przez takie systemy jak Nabory firmy VULCAN.

SPRAWDŹ TAKŻE: Emerytury minimalne w górę o 600 złotych! Świadczenia podwojone! Emerycie, sprawdź różnice!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze