Wyłowili z morza gigantycznego orła ze swastyką. Jest wart 46,9 mln złotych

2017-08-08 17:56 GS
Orzeł wydobyty z wraku okrętu Admiral Graf Spee
Autor: archiwum se.pl Orzeł wydobyty z wraku okrętu "Admiral Graf Spee"

Na terenie Urugwaju wydobyto z morza ogromną rzeźbę orła ze swastyką, która pochodzi z niemieckiego krążownika o nazwie Admiral Graf Spee. Ważący ok. 300–400 kg ptak wykonany został z brązu i jest obecnie wart blisko 10 mln funtów, czyli 46,9 mln zł – podał serwis dailymail.co.uk.

Wydobycie rzeźby sfinansował w 2006 r. urugwajski biznesmen Alfredo Etchegaraya. Decyzją sądu znalazca skarbu otrzyma 50 proc. kwoty uzyskanej z jego sprzedaży, druga połowa trafi zaś do urugwajskiej armii.

Swoją horrendalną cenę rzeźba zawdzięcza krążownikowi Admiral Graf Spee, z którego pochodzi. Statek trafił na morze w 1934 r. i był częścią pierwszej bitwy morskiej II wojny światowej, jednak już w 1939 r. zatoną w Urugwaju, na skutek wysadzenia przez własnego komandora – Hansa Langsdorffa, który dwa dni później popełnił samobójstwo.

Na licytacje pozostałości po okręcie nie zgadzają się przedstawiciele niemieckiego rządu. Od 2010 r. nalegają, żeby żadna część zatopionej jednostki nie trafiła pod młotek. Dyplomaci z ambasady w Montevideo uważają, że wystawianie nazistowskiego symbolu w miejscach publicznych mógłby posłużyć do czczenia wartości kultywowanych przez nazistów.

Sprawdź także: Najdroższe dzieła sztuki w polskich zbiorach muzealnych [GALERIA]

Czytaj też: Pociąg do sztuki w Muzeum Rzeźby w Królikarni w Warszawie [ZDJĘCIA]

Zobacz również: Sztuka zawsze w cenie. Czyli co kręci kolekcjonerów [GALERIA]

Źródło: dailymail.co.uk, o2.pl