Świadczenie wspierające dla pełnoletnich. Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnoletnich
Świadczenie wspierające (w wysokości maksymalnie 3920 miesięcznie) przysługuje tylko pełnoletnim, obsługa administracyjna jest w gestii ZUS-u. Wymagane jest złożenie wniosku, tzn. ZUS nie działa w tym zakresie z urzędu.
Świadczenie wspierające nie przysługuje osobom znajdującym się pod opieką specjalistycznych placówek leczniczych takich jak zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy lub dom pomocy społecznej.
Wysokość świadczenia wspierającego jest powiązana z wysokością renty socjalnej. Można uzyskać wsparcie na kilku różnych poziomach kwotowych w zależności od stopnia niepełnosprawności.
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego należy złożyć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna. Kwota przelewu w ramach świadczenia wspierającego jest ustalana według bardziej szczegółowych kryteriów niż w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności. Konieczne jest odrębne postępowanie przed zespołem medycznym. Decyduje wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, który ustala poziom wsparcia.
Świadczenie pielęgnacyjne - 2988 zł miesięcznie dla opiekuna
W przypadku niepełnoletnich z niepełnosprawnością, prawny opiekun (również opiekun faktyczny niebędący prawnym opiekunem) może uzyskać świadczenie pielęgnacyjne. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 2988 zł miesięcznie.
Wniosek należy złożyć do właściwego miejscowo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Nowelizacja ustawy rozszerzyła krąg uprawnionych. Obecnie można łączyć pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego z aktywnością zawodową.