Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wypłata emerytur zagrożona? ZUS komentuje sprawę

2022-02-26 2:54

Wybuch wojny na Ukrainie wywołał gwałtowną reakcję na polskim rynku. Szczególnie seniorzy pamiętający trudne czasy, zaczęli obawiać się o swoją przyszłość. ZUS jednak uspokaja, mimo wojennej zawieruchy za wschodnią granicą, emerytury w Polsce nie są zagrożone.

Zabraknie pieniędzy na emerytury?

W czwartkowy poranek [24.02.2022] spłynęły do mediów informacje o atakach rakietowych na największe miasta na Ukrainie. Pociski spadły na Kijów i Charków. Na otwarciu giełdy odnotowano ogromny odpływ kapitału z Polski, z racji na to, że jesteśmy obecnie rynkiem wysokiego ryzyka. Spory spadek zanotował również polski złoty. Wszystko wskazuje na to, że nasza gospodarkę czeka wyjątkowo trudny okres. Seniorzy, którzy pamiętają trudne czasy PRL i stanu wojennego mają więc spore powody do obaw. Niebezpodstawne, szczególnie biorąc pod uwagę historyczne doświadczenia Polski. Dlatego zapytaliśmy rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o bezpieczeństwo środków na emerytury i renty. Na razie seniorzy mogą spać spokojnie.

Czy zabraknie gotówki? Główny ekonomista PKO tłumaczy

- Sprawa jest jasna, świadczenia nie są w żaden sposób zagrożone. Emerytury i renty dalej są wypłacane za czas. Zdajemy sobie sprawy z trudnej sytuacji na Ukrainie, ona nie ma wpływu na te kwestie wpłaty - powiedział dla nas rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Sonda
Czy obawiasz się inwazji na Polskę?
Najnowsze