firma/przedsiębiorca/praca

i

Autor: materiały prasowe firma/przedsiębiorca/praca

ZUS wypłaca 1750 złotych dla przedsiębiorców. Kto dostanie pieniądze?

2022-02-25 15:02

Przedsiębiorca, któremu urodzi się dziecko, ma prawo do wypłaty zasiłku i obniżenia składek ZUS. Łącznie zyskuje jednorazowo aż 1750 zł. Urlop ojcowski przysługuje każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby dostać pieniądze.

Przedsiębiorca, podobnie jak pracownik na etacie, któremu urodzi się dziecko, może skorzystać z 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Za ten czas przysługuje mu zasiłek wypłacany z ZUS, ma też prawo obniżyć należne składki ZUS za okres urlopu. Ojciec dziecka może wykorzystać przysługujące mu uprawnienia w ciągu 24 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Sam decyduje, czy wykorzysta urlop jednorazowo czy też w dwóch tygodniowych częściach.

Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu macierzyńskiego oraz tzw. urlopu "tacierzyńskiego". Przysługuje każdemu mężczyźnie prowadzącemu działalność gospodarczą. który podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca musi więc opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek z ZUS

Za okres urlopu ojcowskiego, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek wypłacany z ZUS. Jest on wypłacany kwocie 100 proc. podstawy wymiaru. Ile można dostać?  Przy założeniu, że przedsiębiorca opłaca pełne składki ZUS, łącznie ze składką chorobową i dodatkowo opłaca składkę zdrowotną, może otrzymać zasiłek w wysokości 1187,59 zł.

Niższe składki na ZUS

W związku z urlopem ojcowskim, przedsiębiorca nie tylko otrzyma zasiłek z ZUS, ale również obniży należne składki ZUS za cały 14-dniowy okres przebywania na urlopie. Składki ZUS opłaci więc nie za cały miesiąc, a tylko za pozostałe 16 dni miesiąca. Pomniejszyć można jedynie składki na ubezpieczenie społeczne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacimy zawsze w pełnej wysokości.

Waloryzacja emerytur 2022! ZUS przekazał ważny komunikat dla seniorów

Pełna miesięczna składka na ubezpieczenie społeczne (bez składki zdrowotnej) wynosi 1211,28 zł, ale po po wykorzystaniu 14-dniowego urlopu ojcowskiego, przedsiębiorca opłaca składkę tylko za 16 dni - w wysokości 646,02 zł. Na składkach zaoszczędzamy kwotę wynoszącą 565,26 zł. W wyniku skorzystania z urlopu ojcowskiego, przedsiębiorca otrzyma zasiłek w wysokości 1187,59 zł oraz pomniejsza daninę na rzecz ZUS o kwotę 565,26 zł. Może więc dostać 1752,85 zł.

Co trzeba zrobić, żeby dostać zasiłek

Wystarczy zgłosić do ZUS chęć skorzystania z urlopu i złożyć:

* skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał),

* wypełniony formularz ZUS Z-3b,

*wniosek o urlop ojcowski - formularz ZUS ZAO.

Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informację odnośnie okresu, w jakim zamierzamy korzystać z urlopu. Wniosek ten wraz z pozostałymi dokumentami powinien zostać wysłany do ZUS najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu.

Czy zabraknie gotówki? Główny ekonomista PKO tłumaczy
Sonda
Czy opłacanie składek ZUS powinno być dobrowolne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze