W listopadzie i grudniu Polacy powinni wymienić blisko 1 mln dowodów osobistych. W tym roku mija 10 lat, odkąd zaczęły obowiązywać wprowadzone w 2001 r. plastiki. Nowy, plastikowy dowód osobisty należy wyrobić przed utratą jego ważności, w przypadku ukończenia 18 lat, ale także wówczas, gdy zmianie uległy dane podane na dokumencie, np. nazwisko.
Zobacz: Ważne zmiany w meldunkach. Jak zameldować się online?
Jaka kara grozi za brak dowodu?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, za brak ważnego dowodu może zostać nałożona kara grzywny do 5 tys. złotych. Tyle samo wyniesie najsurowsza grzywna za przetrzymanie cudzego dowodu osobistego.
Polecamy: Ile kosztuje zgubienie dowodu osobistego?
Jak wyrobić nowy dowód osobisty?
Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć online za pomocą formularza dostępnego na portalu Obywatel.gov.pl oraz w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Aby aplikować o dowód drogą elektroniczną, trzeba posiadać profil zaufany (eGO), który jest niezbędny do zalogowania się w systemie. Osoba, która nie ma profilu zaufanego, także może złożyć wniosek online, ale musi potwierdzić go w urzędzie. Profil zaufany jesteśmy w stanie wyrobić na kilka sposobów, m.in. po zalogowaniu do systemu bankowości elektronicznej. Profil ułatwia załatwianie rozmaitych spraw urzędowych online.
Czy każdy dowód osobisty traci ważność?
Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w listopadzie 552 tys. dowodów osobistych straciło ważność, a w grudniu liczba nieważnych dokumentów sięgnie 435 tysięcy. Osoby, które w 2007 r. miały ukończone 65 lat i uzyskały wówczas dowód osobisty, nie muszą jednak wyrabiać go ponownie. W ich przypadku dokumenty były wydawane na czas nieokreślony. Obowiązek posiadania dowodu nie dotyczy osób poniżej 18. roku życia.
Na wyrobienie dowodu osobistego czeka się maksymalnie 30 dni. Po podaniu numeru wniosku online można sprawdzić w internecie, czy nowy dowód jest gotowy do odbioru.
Oprac. na podst. .gov.pl, obywatel.gov.pl, money.pl, wiadomosci.onet.pl