Kalkulator, rachunki

i

Autor: pixabay.com Jak podaje "DGP", wbrew deklaracjom resortu finansów płatnicy nie unikną biurokracji

Wyższy podatek dla przedsiębiorców. ZUS alarmuje

2022-03-11 11:36

Środki trwałe funkcjonują zarówno w prawie podatkowym, jak i bilansowym. Po wielu latach zmianie ulegają zasady amortyzowania środków trwałych. Od 2022 roku przedsiębiorcy w inny niż dotąd sposób ustalą wartość początkową środka trwałego. Konsekwencją będzie wyższy podatek do zapłaty. Zmiany wywrą wpływ głównie wśród jednoosobowych działalności gospodarczych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, iż środki trwałe, które można uznać za składnik majątku, powinny spełniać pewne określone w ustawie cechy. Osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość przekazania swojego prywatnego majątku na cele prowadzonej działalności. Aby można było mówić o środkach trwałych, które uznaje się za składnik majątku, muszą one przede wszystkim być kompletne i zdatne do użytkowania

Po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji, przedsiębiorca uzyskuje prawo naliczania odpisów amortyzacyjnych, które od tej pory stanowią koszt uzyskania przychodu i w konsekwencji pomniejszają podatek dochodowy do zapłaty. Istotne też jest to, by środki trwałe zostały nabyte we własnym interesie. Przykładami środków trwałych są m.in. samochody, nieruchomości, elektronika.

None

Wartość początkowa

Wartość początkowa środków trwałych zależy przede wszystkim od sposobu nabycia. W przypadku, gdy środek trwały został otrzymany jako darowizna, należy wziąć pod uwagę wartość umowy. Przekazanie środka trwałego na cele firmowe może dotyczyć nie tylko nowo zakupionych składników majątku, ale również rzeczy używanych, zakupionych kilka lat wcześniej i wykorzystywanych przez przedsiębiorcę przez długi czas do celów prywatnych. Jeżeli jest to spadek, wartość ustala się na podstawie ceny rynkowej. Zdarza się również, że środek wytworzony został we własnym zakresie.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 stycznia 2022 roku, wartość początkowa środka trwałego zasadniczo wciąż ustalana będzie według ceny nabycia. w przypadku składników majątku używanych przez podatnika przed wprowadzeniem ich do ewidencji, wartość początkowa ustalana jest według ceny nabycia, jednak nie wyższej od aktualnej wartości rynkowej.

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze