Praca zdalna

i

Autor: Pexels Praca zdalna - złóż wniosek, by móc wykorzystać 24 dni

Praca w Polsce

Stracisz 24 dni pracy zdalnej. Chyba, że się pospieszysz

2023-10-20 11:51

Praca zdalna po pandemii traci na popularności. Zgodnie z przepisami wróciliśmy w większości do pracy stacjonarnej, ale pracownicy mają prawo do 24 dni w roku do pracy w domu. Jest jednak kilka kruczków prawnych w tym zakresie. Po pierwsze, to pracodawca nie musi wyrazić na to zgody, a po drugie jak nie skorzystasz z tych dni, to one przepadną. Ale jeszcze można w tym roku uniknąć takiej sytuacji. Trzeba się jednak spieszyć.

Praca zdalna 2023

Praca zdalna została mocno ograniczona po pandemii, ale wciąż można z niej korzystać. Oczywiście są firmy, które pozostawiły ten model pracy, ale wprowadzono przepisy, które ograniczyły mocno dobrowolność w tym zakresie. Teraz pracownicy etatowi wykonujący swoje obowiązki stacjonarnie mogą wnioskować o incydentalną pracę zdalną np. dwa razy w miesiącu. W ciągu roku do dyspozycji mamy 24 dni do wykorzystania na incydentalną pracę zdalną. Ale na wykorzystanie takich dni, potrzebna jest zgoda pracodawcy. Dzień pracy zdalnej jest na wniosek, a pracodawca może nam odmówić zgody na wykonywanie pracy z domu czy innego miejsca. Niestety, jeśli w ciągu roku kalendarzowego pracownik nie wykorzysta tych 24 dni na pracę zdalną, to one przepadną. W tym przypadku nie ma mowy o tym, by wolne dni przeszły na kolejny rok. Z dniem 1 stycznia 2024 licznik dni na pracę zdalną zeruje się. Zatem chcąc wykorzystać dni przypadające na 2023 rok, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosków w firmie.

Zgodnie z przepisami, pracownicy mogą korzystać z okazjonalnej pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r. to wtedy weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, która na stałe uregulowała możliwość świadczenia obowiązków z domu. Nowe przepisy przewidują dwa odmienne tryby pracy z domu — klasyczny (za porozumieniem) i okazjonalny. Przepisy nie regulują szczegółowo zasad udzielania/korzystania z okazjonalnej pracy z domu. Wskazują jedynie, że może być ona wykonywana na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.

Quiz PRL. Lektury szkolne w PRL-u, czyli co autor miał na myśli?
Pytanie 1 z 10
Bohater "Plastusiowego pamiętnika" mieszkał w:
Maria Kownacka podczas uroczystości wręczenia nagrody Orlego Pióra w Warszawie
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze