praca, praca zdalna, pracownik

i

Autor: pexels

Za "fachowca" firmy płacą 40 tys. zł. Polecisz pracownika, zarobisz dodatkowo 5-10 tys. zł

2022-06-20 14:47

Wśród polskich firm na popularności zyskuje trend zatrudniania pracowników z tzw. "polecenia". Okazuje się, że nie jest to tylko uprzejma "koleżeńska" przysługa. Pracownicy polecający osoby na dane stanowisko mogą liczyć na wysoką gratyfikację finansową. Kwoty wahają się w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Polecisz pracownika - dostajesz dodatkową pensję

Polecanie pracodawcy znajomych lub członków rodziny działających w tej samej branży bądź mogących się sprawdzić na danym stanowisku nie jest niczym nowym. Wręcz przeciwnie - od kilku lat święci triumfy popularności. Coraz więcej firm decyduje się na rozwiązanie tego typu. Jest ono zdecydowanie tańsze niż zatrudnienie profesjonalnego zespołu headhunterów - co jest korzyścią dla właścicieli firm.

Korzyści leżą również po drugiej stronie. Pracownicy za polecenie osoby na dane stanowisko są wynagradzani - zazwyczaj jest to gratyfikacja finansowa. Zdarzają się jednak również inne bonusy - chociażby w formie wyjazdu lub wakacji. Możemy więc to określić jako sytuację "win-win" dla obu stron - pracodawca korzysta z niższych kosztów procesu rekrutacyjnego oraz skrócenie jego czasu - a pracownik dostaję dodatkową pensję.

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha

Pracownicy "z polecenia" bardziej lojalni

Specjalista ds. HR Magdalena Krejner w rozmowie z Wyborczą stwierdziła, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na znalezienie pracownika. Wśród zalet takiego działania wymienia chociażby fakt, że potencjalny pracownik może dowiedzieć się zdecydowanie więcej od znajomego będącego "wewnątrz" firmy niż z ogłoszenia dotyczącego rekrutacji. 

Nawiązując do wyników badań można pokusić się również o stwierdzenie, że pracownicy "z polecenia" wykazują większą lojalność w stosunku do firmy oraz pracodawcy niż ci pozyskani drogą standardowej rekrutacji. 

W wielu firmach tworzone są specjalne formularze polecające lub platformy wspierające oraz ułatwiające polecanie nowych pracowników. Często stają się one fundamentem efektywności i usprawnienia procesów rekrutacyjnych. 

Stawki są mocno zróżnicowane

Stawki za polecenie pracownika są zróżnicowane. Ich kwota uzależniona jest między innymi od specyfikacji branży, stanowiska na które dana osoba aplikuje, rodzaju projektu czy wielkości firmy.

Jako standardową i najczęściej podawana kwotę uznaje się 5000 złotych. Jednak zdaniem ekspertów firmy, którym zależy na szybkim i sprawnym procesie są gotowe zapłacić kwoty rzędu 7-10 tys. złotych. Zazwyczaj pieniądze wypłacane są w jednej bądź dwóch transzach - po podpisaniu umowy i/lub po pozytywnym przejściu okresu próbnego.

W niektórych przypadkach te kwoty windują w górę. Firma ITMAGINATION dostarczająca kompleksowe i innowacyjne usługi informatyczne dla biznesu za polecenie osoby na stanowisko java architect developer" oferowała 40 tys. zł!

Sonda
Czy otrzymałeś/aś wynagrodzenie za polecenie pracownika w swojej firmie?

Obustronna praca i obustronna korzyść

Pracodawcy mają obecnie bardzo szeroki zakres kanałów oraz sposobów na pozyskiwanie nowych pracowników. Problem leży więc gdzie indziej. Specjalistów w niektórych branżach zwyczajnie brakuje.

Głównym celem firm staje się więc optymalizacja całego procesu - zależy im na jak najszybszym znalezieniu odpowiedniej osoby, sprecyzowaniu swoich oczekiwań oraz wdrożeniu nowego członka zespołu w specyfikę firmy czy projektu. 

Warto też spojrzeć na sprawę z perspektywy osoby polecającej. Pracownik będzie chciał polecić drugiej osobie swoją firmę tylko w sytuacji gdy czuje się w niej komfortowo. Kiedy ma zapewnione atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczne warunki pracy, ciekawe benefity oraz perspektywy na rozwój kariery. 

Jest to nie tylko obustronna korzyść - ale również obustronna praca, którą zarówno pracownik jak i pracodawca powinni wykonać, by wspólnymi siłami angażować się w rozwój firmy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze