Żabka

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS Żabka

Przestępstwo

Żabka okradziona z żappsów. Sprawą zajęła się policja

2023-01-25 10:07

Sklep sieci Żabka padł ofiarą ataku, w wyniku którego możliwe było nieograniczone doładowywanie kont użytkowników żappsami. Sprawą zajęła Policja. Pierwsze osoby zostały złapane.

Zarówno sklepy sieci Żabka jak i powiązana z nimi aplikacja mobilna cieszą się ogromną popularnością w całej Polsce. Do regularnych zakupów zachęca przede wszystkim możliwość zbierania tzw. "żappsów" czyli punktów zbieranych za zakupy w ramach programu lojalnościowego. Za każdą wydaną złotówkę przyznawane są cztery punkty – po uzbieraniu odpowiedniej liczby można je wymienić na produkty dostępne w sklepie. Stanowią więc "łakomy kąsek" dla osób robiących tam regularnie zakupy.

Żabka okradziona z żappsów. Sieć sklepów ze znaczną stratą

Jak informuje portal Niebezpiecznik "w miniony weekend pojawiła się możliwość nieograniczonego nabijania punktami kont wskazanych użytkowników poprzez nieautoryzowane użycie API do tego celu". W sieci pojawiły się screeny przedstawiające nielegalnie zdobyte punkty - na niektórych widniało nawet 100 000 punktów! Aby uzyskać tyle punktów należałoby wydać w sklepie 25 000 zł. 

Niektórym osobom udało się zrobić zakupy za nielegalnie zdobyte punkty - zdjęcia wypchanych po brzegi bagażników również obiegły sieć. Przedstawiciele sieci sklepów Żabka zaczęli blokować nieuczciwych użytkowników oraz wyłączył część funkcji związanych z żappsami, by uniemożliwić dalsze "nabijanie" kont punktami.

Oszustwo w aplikacji mobilnej. Sprawą zajęła się Policja

Portal Niebezpiecznik informuje, że Policja dotarła już do jednego z nieuczciwych użytkowników - prawdopodobnie "odwiedzi" również kolejnych. Zdaniem portalu Zaufana Trzecia Strona "ta sytuacja prawdopodobnie poprzedziła atak na pracownika Żabki z odpowiednimi uprawnieniami – mógł to być atak z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania z przeglądarki lub phishing".

Sonda
Byliście już w nowej Żabce Eko Smart?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze