Policjant

i

Autor: Materiały prasowe

Emerytury mundurowe

Będzie "antyemerytalny" dodatek dla mundurowych. Komisje sejmowe poparły projekt

We wtorek (24 stycznia 2023 r.) sejmowe komisje spraw wewnętrznych i obrony poparły we wtorek projekt ustawy, która wprowadzi nowy dodatek "antyemerytalny" po 15 latach służby. Posłowie przyjęli też poprawki, dzięki którym obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie też KAS i Straż Marszałkowską.

Dodatek "antyemerytalny" dla mundurowych. Posłowie poparli projekt

We wtorek na wspólnym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Obrony Narodowej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę, czyli nowych dodatków dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Posłowie poparli projekt jednogłośnie i przyjęli do niego kilka poprawek.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podkreślił na posiedzeniu, że projekt powstał w wyniku dialogu ze związkami zawodowymi oraz analizy sytuacji w służbach, a także pod wpływem dużo wyższego poziomu waloryzacji emerytur (ok. 14 proc.) w porównaniu z waloryzacją płac (7,8 proc.). Zdaniem wiceministra rozwiązania przygotowane ze stroną społeczną "zatrzymają w naszych służbach tę grupę funkcjonariuszy, która decyduje w tej chwili o jakości tych służb".

Liczebność polskiej Policji najwyższa od 27 lat

Wąsik, w odpowiedzi na pytania posłów o sytuację w formacjach, podkreślił, że na koniec grudnia liczebność Policji była najwyższa od 1996 roku - to 101 tysięcy funkcjonariuszy. Wiceszef MSWiA podał też, że w całym ubiegłym roku z Policji na emeryturę odeszło ok. 3360 funkcjonariuszy, a ze wszystkich służb - poniżej 4950. To, jak zaznaczył, mieści się w "niskich stanach" na przestrzeni ostatnich 15 lat.

Wiceszef MSWiA przekazał również, że do tej pory w styczniu we wszystkich służbach, razem ze specjalnymi, zostało złożonych 966 wniosków emerytalnych. "Biorąc pod uwagę to, jak wyglądała sytuacja w zeszłym roku, nie widzimy powodów do tego, żeby mówić, że z polskich służb będzie jakikolwiek exodus" - powiedział.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podał z kolei dane dotyczące żołnierzy. "Jeżeli chodzi o wnioski o wypowiedzenie stosunku służby złożyło ich około 5 tysięcy. Od 17 stycznia, kiedy pojawiła się informacja o dodatkach dla tych, którzy mają za sobą ponad 15 lat służby, ponad 160 wniosków zostało wycofanych" - poinformował. Jak zaznaczył, ze względu na sytuację za wschodnią granicą nie poda szczegółowych liczb dotyczących stanu osobowego wojska.

Dodatek "antyemerytalny". Kogo obejmie i ile będzie wynosił?

Projektowane w ustawie świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury.

Rozwiązania dotyczą:

 • żołnierzy zawodowych, 
 • funkcjonariuszy Policji,
 • Straży Granicznej,
 • Państwowej Straży Pożarnej,
 • Służby Więziennej,
 • Krajowej Administracji Skarbowej,
 • Służby Ochrony Państwa,
 • Straży Marszałkowskiej,
 • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,
 • Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego
 • Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Dodatek a świadczenie motywacyjne

Dodatek po 15 latach służby będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają jednak m.in. funkcjonariusze służb specjalnych. Projektowana ustawa to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA. Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28 latach i sześciu miesiącach.

Ponadto posłowie na wtorkowym posiedzeniu przyjęli poprawki, zgodnie z którymi te dodatki będą przysługiwały także w KAS i w Straży Marszałkowskiej.

Posłowie przyjęli również poprawkę, która wykreśli z poszczególnych ustaw przesłankę do zwolnienia ze służby z tytułu samego osiągniecia 30 lat wysługi emerytalnej. Drugie czytanie projektu przewidziane jest w środę wieczorem na posiedzeniu plenarnym.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek

Zazdrościsz mundurowym wcześniejszej emerytury?

Posłuchaj, jakie ma zalety i WADY, a może szybko przestaniesz...

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze