Zadbaj o przyszłość dziecka

2011-04-21 8:53

Komunia, dzień dziecka, urodziny. Co zrobić z pieniędzmi, które twoja pociecha dostaje w prezencie? Zamiast wydawać je na kolejną zabawkę, warto pomyśleć o mądrej inwestycji, która zaprocentuje w przyszłości. Materiał powstał przy współpracy z PKO TFI

Okazji, kiedy maluchowi dajemy pieniądze, jest mnóstwo. Zwłaszcza teraz, kiedy zbliża się okres komunii oraz Dzień Dziecka, będzie wiele powodów, żeby obdarować nasze pociechy. Część finansów dziecko pewnie od razu wyda, ale resztę warto zainwestować. Lokowanie pieniędzy w instrumenty finansowe to gwarancja, że w przyszłości oszczędności nie stracą na wartości. Inflacja z roku na rok jest przecież coraz wyższa. Kiedyś za 100 zł można było przeżyć cały tydzień, teraz tyle wydajemy w czasie jednej wizyty w sklepie. Pieniądze umieszczone na przykład w funduszu inwestycyjnym będą na siebie pracować i przynosić zysk.

Z myślą o przyszłości

Fundusze inwestycyjne to idealny instrument finansowy dla osób, które myślą o ulokowaniu pieniędzy na dłuższy okres. Po kilku latach możesz liczyć na całkiem wysoki zarobek. W odróżnieniu od lokaty środki można wypłacić w każdej chwili. Dlatego, jeśli nagle twoja pociecha będzie potrzebować części oszczędności, może je wypłacić, nie obawiając się straty odsetek. Fundusze pomnażają twoje pieniądze poprzez obrót papierami wartościowymi, czyli m.in. akcjami, obligacjami i bonami skarbowymi. Jeśli giełda notuje wzrost, szybko rośnie również ilość twoich pieniędzy.

Wymagany wkład na fundusz inwestycyjny jest zazwyczaj niższy niż w przypadku lokat. Możesz więc zainwestować zarówno drobne oszczędności swojego dziecka, jak i większe kwoty, które otrzyma w prezencie. Zarabiać będziesz już od 50 zł, choć im więcej zainwestujesz, na tym większy zysk możesz liczyć w przyszłości.

Jak zarejestrować program na dziecko

Osoba niepełnoletnia może być uczestnikiem funduszu i posiadać rejestry otwarte na swoje dane, jednak to jego rodzice lub prawni opiekunowie będą nim zarządzać i decydować na przykład o wartości wpłat czy zmianie programu. Rejestr na dziecko można otworzyć w punkcie obsługi klienta w wybranym banku. Przy składaniu zlecenia wymagane są:

- w przypadku rodzica - dokument tożsamości oraz akt urodzenia osoby niepełnoletniej bądź inny dokument stwierdzający pokrewieństwo,

- w przypadku przedstawiciela ustawowego - dokument tożsamości oraz dokumenty wydane przez sąd opiekuńczy uprawniające go do reprezentowania osoby nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych.

Informacja przez Internet lub telefon

Coraz więcej instytucji finansowych umożliwia monitorowanie rejestru przez Internet. Na przykład w PKO TFI można sprawdzać stan rejestrów oraz składać zlecenia w sieci na stronie internetowej oraz za pośrednictwem telefonu. Do uczestnika funduszu wysyłane jest listem poleconym hasło numeryczne PIN, które upoważnia do telefonicznego uzyskiwania informacji o rejestrze. Dodatkowo po rozliczeniu nabycia jednostek uczestnictwa na rejestrze wysyłane jest listem zwykłym potwierdzenie transakcji.

Rodzic lub opiekun ma prawo dysponować środkami ulokowanymi w funduszu dziecka do kwoty zwykłego zarządu. Co to oznacza?

- Odkupienie z rejestrów niepełnoletniej osoby, a więc podjęcie pieniędzy, może być dokonane wyłącznie przez przedstawiciela ustawowego i tylko do określonej kwoty w miesiącu. Odkupienie o wartości przekraczającej tę kwotę może być zrealizowane wyłącznie za zgodą sądu opiekuńczego - mówi Michał Paszkowski z PKO TFI.

Dopiero po ukończeniu 18 lat dziecko będzie mogło dysponować środkami zgromadzonymi na rejestrze w pełnym zakresie.

Dobrze wybierz fundusz

Na rynku dostępne są fundusze o bardzo zróżnicowanych stopniach ryzyka. Te najbardziej ryzykowne, np. fundusze akcji, są szansą na spory zarobek. To jednak dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie boją się ryzyka, natomiast dla osób, które preferują bezpieczniejszy i regularny zysk bardziej dopasowane mogą okazać się fundusze stabilnego wzrostu albo zrównoważonego.

Fundusze polecane są także osobom, które chcą systematycznie oszczędzać, nawet niewielkie kwoty, z przeznaczeniem na sfinansowanie wydatków w przyszłości. Takie osoby mogą również wybrać programy oszczędnościowe oferowane przez banki lub inne instytucje finansowe.

fundusze dostępne na rynku 1. Fundusze małego ryzyka:

- Rynku Pieniężnego - inwestują tylko w krótkoterminowe bony, obligacje o krótkim terminie wykupu oraz lokaty

- Obligacyjne - jak wskazuje nazwa lokują pieniądze klientów w stosunkowo bezpieczne obligacje skarbowe, najczęściej o długim terminie wykupu

2. Fundusze średniego ryzyka (tzw. mieszane):

- Stabilnego Wzrostu - ok. 40 proc. oszczędności lokowanych jest w akcjach, a reszta w bezpieczniejsze bony i obligacje

- Zrównoważonego Zysku - co najmniej połowa oszczędności inwestowana jest w akcje, druga połowa w bony skarbowe i obligacje

3. Fundusze większego ryzyka, czyli szansa na poważny zysk:

- Akcyjne krajowe - inwestują głównie w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Są w zupełności zależne od sytuacji na giełdzie, dlatego możesz na nich najwięcej zarobić, ale i najwięcej stracić. Aby tego uniknąć, bezpieczniej jest inwestować w tego typu fundusze na dłuższy okres i nie poddawać się emocjom w przejściowym okresie spadków

- Akcyjne inwestujące na całym świecie - lokują pieniądze na giełdach światowych, na przykład na prężnie rozwijających się rynkach wschodzących, stabilniejszym rynku starej Europy czy rynkach azjatyckich albo amerykańskich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze