Handel w niedzielę. Szczegóły projektu „Solidarności”

i

Autor: Shutterstock

Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy powstaną przy stacjach benzynowych?

2017-10-27 12:55

Wszystko wskazuje na to, że pomysł ograniczenia handlu w niedzielę ostatecznie ma szansę wejść w życie. Handel miałby być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy w tej sprawie z poprawkami podkomisji do spraw rynku pracy. Został skierowany do drugiego czytania. Jakie najważniejsze zmiany przewiduje?

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wskazuje, że zakaz będzie obowiązywać w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca, natomiast handel będzie dozwolony w drugą i czwartą niedzielę. Zakaz nie będzie obowiązywać również w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Na ten projekt nie zgadza się „Solidarność", która chce generalnego zakazu handlu niedzielę.

Zobacz także: FOR: Zamiast zakazu handlu w niedzielę dajmy pracownikom dwa dni wolnego

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmowała się w czwartek projektem ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Rozpatrywała sprawozdanie podkomisji ds. rynku pracy, która naniosła jednak drobne poprawki, przynoszące istotne zmiany. Jakie? Przede wszystkim zwiększa się katalog placówek, które mogą być wyłączone z zakazu handlu w niedzielę.

Wyłączone spod zakazu mają być przede wszystkim stacje benzynowe. Zgodnie z poprawką zgłoszoną przez posła Janusza Śniadka (PiS) i przyjętą przez komisję, zakaz nie będzie dotyczył stacji paliw płynnych. We wcześniejszej wersji przepisu zakaz nie obowiązywałby na stacjach paliw płynnych "których przeważająca działalność polega na sprzedaży paliw". Jak niektórzy twierdzą, może to spowodować zjawisko powstawania sklepów przy stacjach benzynowych.

Zakaz ma nie obowiązywać również jeśli chodzi o apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach, lotniskach, w szpitalach i więzieniach oraz festyny i jarmarki oraz placówki pocztowe.

Wprowadzono także poprawkę dotyczącą handlu w Wigilię i w Wielką Sobotę po godzinie 14 – po tej godzinie ma obowiązywać identyczny katalog punktów handlowych wyłączonych spod zakazu, które będzie obowiązywać w „zwykłe" niedziele.
Zmiana nastąpiła także jeśli chodzi o wysokość kar dla firm, które złamałyby zakaz. Miałaby wynosić od 1 tys. złotych do 100 tys. złotych.

Sprawdź również: Zakaz handlu w niedzielę będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku?

Eksperci twierdzą, że na zmianach stracą przede wszystkim najwięksi – szacuje się, że ok. 20 proc. najemców centrów handlowych odczuje negatywne skutki wyłączenia z możliwości handlu dwóch niedziel w miesiącu. Najbardziej miałyby stracić firmy z segmentu ogrodowego, meblarskiego, urządzania wnętrz, kawiarnie i restauracje w centrach handlowych oraz sklepy spożywcze. Niektórzy twierdzą również, że może to spowodować wydłużenie godzin pracy w piątki i soboty, kiedy sklepy mogą być otwarte nawet do 23. Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 roku.

Polecamy: Polska Grupa Supermarketów chce całkowitego zakazu handlu w niedzielę

Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. Zobacz listę miejsc, gdzie zrobisz zakupy

Czytaj również: Zakaz handlu w niedzielę i... sobotę? Szef handlowej Solidarności odpowiada

 

Źródło: tvn24bis.pl/rp.pl/wiadomoscihandlowe.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze