Lidl i Biedronka zakupy Online - ta firma Wam to umożliwi

i

Autor: fot. Bartlomiej Magierowski/EAST NEWS Lidl i Biedronka zakupy Online

Zakaz handlu zostaje zniesiony! Już nie tylko Węgry z niego rezygnują

2018-07-20 7:16

Podczas gdy w Polsce zakaz handlu w niedziele dopiero raczkuje, Polacy przyzwyczajają się do zamkniętych sklepów, w Europie jest odwrotnie. Kolejny kraj coraz łagodniej podchodzi do kwestii otwierania sklepów w weekendy. Już 68 proc. holenderskich gmin pozwoliło na handel w niedziele. To jednak nie wszystko, gminy także nie mają nic przeciwko handlowi w święta.

W Holandii przepisy dotyczące otwierania sklepów w weekendy i święta regulują gminy. Tradycyjnie w gminach położonych przede wszystkim w centrum kraju, gdzie rządzą protestanccy konserwatyści, dotąd handel w niedzielę był zakazany. W innych rejonach kraju raczej nie było ograniczeń.

Jak pokazują dane aż 68 proc. holenderskich gmin pozwala się sklepom na handel w każdą niedzielę. To wzrost o 13 proc. w stosunku do roku 2016. Blisko 11 proc. gmin zgadza się aby placówki były czynne przez cały rok. Na przykład, gmina Losser w tej kwestii nie stosuje absolutnie żadnych ograniczeń. Sklepy mogą pracować według schematu "24/7/365 ", co oznacza, że są otwarte non-stop, także w nocy. W Rotterdamie sklepy mogą być otwarte również w wigilię i Wielki Piątek.

Również Węgry pozwoliły na otwarcie sklepów w niedziele. Parlament węgierski zniósł ustawę zakazującą handlu. Zrobił to na wniosek rządu po ponad roku obowiązywania przepisów, które nie zyskały aprobaty obywateli.

Podczas gdy inne kraje coraz mniej restrykcyjnie podchodzą do zakazu handlu w niedziele, w Polsce będzie one jeszcze bardziej zaostrzony. Od 1 stycznia 2019 handlowa będzie tylko ostatnia niedziela miesiąca, a od 2020 zamknięte będą wszystkie z kilkoma wyjątkami. To niedziela przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Źródło: businessinsider.com.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze