Możesz odliczyć wydatki na meble i AGD od podatku! Ale tylko pod dwoma warunkami
Ulga mieszkaniowa przysługuje na cele mieszkaniowe, które wiążą się z uprzednią sprzedażą nieruchomości, którą rozliczamy formularzem PIT-39. Zwolnione z podatku są środki, które uzyskamy poprzez zbycie nieruchomości w ciągu 5 lat i przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Wynika to z tego, że dochód ze sprzedaży nieruchomości w ciągu 5 lat od jej zakupu jest obciążony podatkiem wysokości 19 proc.
Jeśli jednak w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym zbyliśmy nieruchomość za pieniądze nabyliśmy inną nieruchomość na własne cele mieszkaniowe, możemy potem przy rozliczeniu PIT uzyskać ulgę podatkową. Odliczeniu będzie podlegać podatek nie tylko od nabycia mieszkania, czy budowy domu (oraz kosztów notarialnych, czy np. spłatę kredytu), ale także od jego wyposażenia!
Które części wyposażenia domu można odliczyć od podatku?
Jak wynika z interpretacji Ministerstwa Finansów z 13 października 2021 r. odliczyć możemy także wydatki remontowe, takie jak zrobienie gładzi, wymiana podłóg, okien, drzwi, oraz montaż instalacji wodnej i gazowej. Do tego odliczymy podatek także od podstawowego wyposażenia mieszkania, takiego jak np. zmywarki, pralki, lodówki, meble na wymiary, okapy, oświetlenie wewnętrzne, szafki pod umywalką, piekarniki, czy płyty grzewcze. Musimy posiadać jednak faktury na zakup, czy wyżej wymienione usługi/produkty, które uwzględniamy w deklaracji PIT-39.
Należy jednak podkreślić, że ulga nie dotyczy każdego sprzętu RTV. Wyłączone są z niego takie "udogodnienia" jak toster, czajnik elektryczny, czy ekspres od kawy. Jednak absolutnie podstawowe wyposażenie wymienione wyżej podlega uldze.
Na rozliczenie PIT-39 mamy czas od 15 lutego do 30 kwietnia.