wygrana pieniądze

i

Autor: Paweł Kozioł wygrana pieniądze

Zamieszanie z PPK. Ustawa wejdzie w życie w 2019, ale czy jest zgodna z Konstytucją?

2018-03-27 18:30

Pierwotnie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych miała wejść w życie w 2019 r., ale przesunięcia jej w czasie domagało się Ministerstwo Infrastruktury. Szef resortu energii wypalił nawet, że ustawa o PPK może negatywnie wpłynąć na wynik PiS w jesiennych wyborach samorządowych. Teraz powraca termin 1 stycznia 2019 r., ale to nie koniec kłopotów projektu ustawy, który krytykuje ZUS i... Rządowe Centrum Legislacji.

Bój o Pracownicze Plany Kapitałowe
- Termin wprowadzenia PPK od 1 stycznia 2019 r. nadal obowiązuje, jeśli jednak okaże się, że dyskusja potrwa dłużej, być może trzeba się będzie zastanowić czy niektóre regulacje mogą wejść później - powiedziała podczas konferencji Katarzyna Przewalska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów.

Sprawdź koniecznie: Pracownicze Plany Kapitałowe. Co o nich wiadomo? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Przewalska podkreśliła, że resort ma "świadomość, że PPK jest takim programem, który najlepiej byłoby wprowadzić przy możliwie najszerszym kompromisie". - Jeżeli osiągniemy ten kompromis w najbliższym czasie, możliwe szeroki, to data 1 stycznia 2019 r. jest absolutnie realna. Jeśli okaże się, że dyskusja potrwa dłużej, trzeba się będzie zastanowić czy pewne regulacje mogą wejść wcześniej lub później. Póki co jednak termin 1 stycznia 2019 r zostaje - dodała.

PPK w proponowanym kształcie krytykuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych - informuje "Parkiet". - Biorąc pod uwagę średnie wydłużające się dalsze trwanie życia oraz fakt, że wypłata w ratach mogą skończyć się już w wieku 70 lat, wydaje się, że środki z PPK mogą nie spełnić planowanej roli zwiększenia dochodów na starość – czytamy w dzienniku.

Zobacz również: Minister Tchórzewski szybko zmienia zdanie na temat PPK

Jakby tego było mało, Rządowe Centrum Legislacyjne uważa, że niektóre z projektowanych przepisów mogą być niekonstytucyjne. Chodzi o te potencjalnie prowadzące do naruszenia zasady równego traktowania.

Czym są PPK?
Projekt ustawy o PPK zakłada, że nowe rozwiązania będą wprowadzane etapami. W teorii najwcześniej, bo z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r., małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Porównaj też: Plusy i minusy różnych form oszczędzania na emeryturę [IKE, IKZE, PPK]

Instytucjami obsługującymi PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Obowiązywać będzie limit 15 proc. udziału w rynku PPK, do którego TFI będą mogły pobierać 0,6 proc. opłaty od aktywów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze