Programista Python – jak nim zostać?

i

Autor: Innovalabs / CC0 / pixabay.com W Polsce przybywa etatów

Praca w IT

Zarabiają krocie i są wypaleni zawodowo. Pracownicy IT masowo rezygnują z pracy

2022-10-01 10:01

70 proc. specjalistów z branży IT odczuwa skutki wypalenia zawodowego – wynika z raportu platformy TwojPsycholog.pl we współpracy z Just Join IT, który przytacza portal Bankier.pl. Czterech na pięciu pracowników wskazało, że ten problem jest przemilczany w ich firmach, a pomóc by im mogło wsparcie ze strony pracodawcy.

Pracownicy IT mają dość

Przepracowanie i przemęczenie - to według raportu platformy TwojPsycholog.pl we współpracy z Just Join IT przyczyny, dla którego wielu informatyków decyduje się odejść z pracy. Właśnie problem "przepracowania i przemęczenia" wskazało 70 proc. specjalistów, którzy wzięli udział w badaniu na przestrzeni lipca i sierpnia. Spośród 1700 ankietowanych to właśnie 2/3 osób wskazało, że odczuwa skutki wypalenia, przez co zastanawiało się nad zmianą pracy. 

Co trzeci ankietowany ocenił swój stan psychiczny jako słaby, natomiast drugie tyle osób wskazało, że jego kondycja psychiczna się pogorszyła. Powody są różne. Spośród 800 badanych 42,7 proc. uważa, że wpływ na to ma stres przez zaburzenie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Natomiast 34,3 proc. sądzi, że na ich barkach spoczywa za dużo obowiązków. Co dziesiąty badany przyznał, że został zdiagnozowany i leczy się na depresje lub stany lękowe. Podobne objawy chorób, lecz bez potwierdzenia lekarza, odczuwa blisko 18 proc. ankietowanych w przypadku depresji, a w przypadku stanów lękowych - 14,6 proc.

Wypalenie zawodowe

Problem wypalenia zawodowego dotyka coraz więcej osób, niezależnie od branży. Mowa nawet o 75 proc. pracownikach w Polsce, którzy w przeciągu ostatniego roku odczuło większy stres oraz pogorszenie stanu zdrowia psychicznego – wynika z badania Nationale-Nederlanden. Coraz popularniejszym skutkiem takiego stanu rzeczy jest tzw. „ciche odchodzenie”.

Objawia się ono zmniejszonym zaangażowania w pracę, brakiem chęci na rozwój czy zrezygnowaniem z ambicji zawodowych. Jak wynika z raportu Instytutu Gallupa, w Polsce tylko co siódmy pracownik jest zadowolony i zaangażowany w wykonywane przez siebie obowiązki zawodowe.

Sonda
Praca zdalna - jesteś za czy przeciw?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze