Mateusz Morawiecki

i

Autor: Art Service/Super Express Mateusz Morawiecki

Deklaracja premiera

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy? Ważna deklaracja premiera Morawieckiego

2023-04-26 5:24

Podczas spotkania z mieszkańcami Pszczewa w województwie lubuskim, premier Morawiecki odpowiadał na szereg pytań. Jedno z nich dotyczyło zwiększenia wysokości zasiłku pogrzebowego. Morawiecki odpowiedział, że w rządzie nie ma takich prac. - "Obecnie mamy bardzo różne programy, które mamy w zamyśle dopiero do zaprezentowania w trakcie naszej kampanii wyborczej" – dodał premier.

Zasiłek pogrzebowy 2023 – ile wynosi?

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie przyznawane przez ZUS lub KRUS (dla rolników) przysługujące w razie śmierci bliskiej osoby. Ma to być rekompensata za poniesione koszty pochówku. Zasiłek pogrzebowy wynosi dla członków rodziny 4 tys. zł, niezależnie od poniesionych kosztów pogrzebu. Z kolei osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego przysługuje zasiłek do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4 tys. zł. Wysokość zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od 2011 roku.

 Premier Morawiecki o zasiłku pogrzebowym

Morawiecki w czasie konferencji był pytany m.in., "czy rząd planuje zwiększyć zasiłek pogrzebowy z 4 tys. do 15 tys. złotych oraz czy trwają jakieś prace na ten temat". Jak zaznaczył premier, "nie ma takich prac". Wskazał także, że "obecnie mamy bardzo różne programy, które mamy w zamyśle dopiero do zaprezentowania w trakcie naszej kampanii wyborczej, tak żeby nad różnymi elementami tej bardzo szeroko rozumianej polityki społecznej pracować". "Przepracujemy je, ale takiej zmiany, jak ta, o którą pan pyta, nie ma" - powiedział Morawiecki.

Sonda
Czy zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
Tańczące z promocjami 18.04.2023
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze