Kaczyński Wałęsa

i

Autor: Marcin Smulczyński / Super Express; Marcin Gadomski / Super Express Kaczyński Wałęsa

Płace w Polsce

Zaskakujące stwierdzenie prezesa PiS. Kaczyński przytoczył słowa Wałęsy

2022-11-14 9:07

Podczas spotkania z wyborcami w Bielsku-Białej Jarosław Kaczyński nawiązał do kwestii płac w Polsce. "Postkomunizm był w istocie systemem eksploatatorskim; myśmy postanowili to zmienić" - powiedział prezes PiS. Jak podkreślił, za rządów PiS Polska przestała być krajem niskich płac.

Prezes PiS o kwestii bezrobocia i wzrostu płac

Podczas spotkania z mieszkańcami prezes PiS przypomniał, że w 2015 r. jego partia przedstawiła program, który oznaczał zmianę stosunków społecznych w Polsce. Jak mówił, "ci którzy byli dobrze ustawieni w komunizmie, mieli przewagę w tym nowym systemie" po transformacji ustrojowej. Zaznaczył, że płace były wtedy bardzo niskie, a znaczna część społeczeństwa znajdowała się między jedną falą bezrobocia a kolejną.

Jak stwierdził Kaczyński, postkomunizm był w istocie systemem eksploatatorskim, "mechanizmy, które powinny bronić ludzi przed eksploatacją, działały co prawda, ale słabo". "Myśmy postanowili to zmienić. Czy nam się to udało? Ja ośmielę się powiedzieć, że przynajmniej w bardzo wysokim stopniu - tak" - stwierdził. W tym kontekście wymienił wzrost płacy minimalnej i godzinowej za rządów PiS.

Polska drugą Japonią? Jarosław Kaczyński nawiązuje do Lecha Wałęsy

"Polska przestała być krajem niskich płac. Dziś w rankingu OECD jesteśmy - państwo w to pewnie nie uwierzą - zaraz za Japonią, zaraz to może nie, bo tam jest pewna przerwa, ale między nami a Japonią żadnego innego kraju nie ma. Przypomnę tutaj pewnego polityka, którego my oceniamy surowo, że Polska będzie drugą Japonią. No to jesteśmy blisko" - powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński nawiązał w ten sposób do hasła głoszonego kiedyś przez Lecha Wałęsę, że "Polska będzie drugą Japonią". "Jeśli ten rozwój i mechanizm rozwojowy, społeczny zostanie podtrzymany, to osiągniemy poziom także tych krajów, które są wyżej niż my" – dodał prezes PiS.

Wzrost zamożności Polaków. Prezes PiS: jestem optymistą

"Jestem optymistą, jeśli chodzi o wzrost zamożności Polaków, który już dzisiaj jest poważny i wierzę, że znacznie więcej niż 20 proc. Polaków będzie stać w 2035 roku na samochód elektryczny. Mimo to duże grupy społeczne mogą być pozbawione możliwości korzystania z samochodów, więc z takim wykluczeniem należy walczyć" - powiedział Jarosław Kaczyński, nawiązując do projektu związanego z zakazem rejestracji samochodów spalinowych w Unii Europejskiej.

Jak przytacza RMF FM, zdaniem prezesa PiS  zakaz powinien zostać co najmniej odłożony, na długie lata. Szef PiS wskazał też na inne koszty społeczne jego wprowadzenia, np. upadek warsztatów samochodowych po wprowadzeniu tych przepisów.

Sonda
Jak oceniasz działalność Jarosława Kaczyńskiego?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Najnowsze