Praca

i

Autor: SHUTTERSTOCK Praca

Zatrudniasz Ukraińca? Możesz mieć problemy. Nowe przepisy miały ułatwić zatrudnienie osób z Ukrainy, a to utrudnią

2022-05-27 8:00

Rząd komplikuje uproszczone zasady zatrudniania uchodźców, co narazi pracodawców na grzywny - pisze w piątek "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, w najnowszej nowelizacji specustawy ukraińskiej pojawił się zapis, że w powiadomieniu o zatrudnieniu uchodźcy trzeba będzie podać liczbę godzin jego pracy. Dziennik podkreśla, że nowe regulacje to spore zaskoczenie dla przedsiębiorców, gdyż nie odbyły się żadne konsultacje społeczne w tej sprawie.

Praca dla Ukraińców. Nowe przepisy utrudnią zatrudnienie

"Rzeczpospolita" wskazuje, że z uzasadnienia do nowelizacji wynika, iż taka zmiana ma przeciwdziałać „nagłemu pogorszeniu sytuacji ekonomicznej oraz pozycji zawodowej cudzoziemca”, bo z dotychczasowych doświadczeń Straży Granicznej wynika, że rośnie liczba nadużyć popełnianych przez pracodawców wobec m.in. Ukraińców. Jak podaje dziennik, "w praktyce może się jednak okazać, że uszczelnienie przepisów z myślą o małej grupie nieuczciwych przedsiębiorców dotknie wszystkich zatrudniających Ukraińców. Z nowelizacji wynika obowiązek podawania w powiadomieniu o zatrudnieniu pracownika czasu jego pracy i wysokości wynagrodzenia. Nowela zobowiązuje też przedsiębiorców, aby powierzali pracę Ukraińcom na liczbę godzin nie mniejszą, niż zadeklarowali w powiadomieniu".

 Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że od połowy marca, gdy pojawiła się możliwość składania na portalu praca.gov.pl powiadomień o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy, doszło do wielu nieprawidłowości. Część przedsiębiorców ograniczyła się do wypłaty minimalnego wynagrodzenia, a nawet mniej, gdy pracownik był zatrudniony na część etatu, choć w rzeczywistości pracował w pełnym wymiarze.

Przez oszustów nie będą chcieli zatrudniać Ukraińców?

"Znaleźli się też przedsiębiorcy, którzy nie złożyli nawet powiadomienia, a od tego zależy legalizacja zatrudnienia i pobytu uciekinierów z Ukrainy w Polsce. Taka praca obcokrajowca uznawana jest wtedy za nielegalną z wszelkimi tego konsekwencjami, np. grzywną dla pracodawcy czy wręcz zakazem zatrudniania cudzoziemców" - napisano w "Rzeczpospolitej".

Zatem teraz konsekwencje nieuczciwości pewnej grupy, poniosą wszyscy: i rzetelni pracodawcy i pracownicy z Ukrainy. Problemy legislacyjne i administracyjne mogą zniechęcać pracodawców do zatrudniania cudzoziemców. 

Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze