W śmietnikach czai się zaraza

i

Autor: Agnieszka Pyza/SE

Zbierasz jedzenie ze śmietnika? Możesz pójść do więzienia!

2020-08-19 17:53

Czy za zabranie jedzenia ze śmietnika można stanąć przed sądem? Owszem. Przekonały się o tym dwie freeganki, które pewnej nocy wyjęły ze śmietnika owoce, warzywa i jogurty wyrzucone przez supermarket. Kobiety nie przewidziały jednak, że za swój występek usłyszą zarzut kradzieży. Teraz muszą słono za to zapłacić.

Freeganizm to styl życia, którego idea opiera się na wyrażaniu sprzeciwu wobec wzrostu konsumpcji różnych dóbr. Określenie najczęściej używane do opisywania ludzi, którzy pozyskują czy też zaopatrują się w podstawowe produkty ze śmietników. Można pomyśleć, że nic w tym złego, a co więcej, żywność, która masowo wyrzucana jest przez supermarkety, przynajmniej się nie marnuje. Niestety, w świetle prawa, to zwykła kradzież. Z taką sytuacją spotkały się dwie studentki z Górnej Bawarii, które pewnej nocy postanowiły "zapolować" na żywność wyrzuconą przez supermarket w Olching koło Monachium. Freeganki, które działały w dobrej wierze i chciały w ten sposób zaprotestować przeciwko masowemu marnowaniu żywności zostały ukarane grzywną w wysokości 225 euro, czyli około 990 zł oraz ośmioma godzinami prac społecznych. Sąd podjął taką decyzję, ponieważ kontener z odpadami...był zamknięty i gotowy do wywózki.

ZOBACZ TEŻ: Zatrudnienie w Polsce w czasach koronawirusa. Czy jest lepiej?

Podobne sytuacje miały miejsce w Polsce. Dwa lata temu media obiegła wiadomość, że polskiej emerytce groziło aż 10 lat więzienia za zabranie przeterminowanego jedzenia ze śmietnika przy jednym z supermarketów. Kobieta wcześniej dowiedziała się, że miejscowy sklep wyrzuca nieświeżą żywność do śmietnika i razem z synem i bratem postanowili nocą wyłamać kłódkę w kontenerze i przygarnąć jedzenie. Nie przewidzieli jednak, że są nagrywani przez kamery monitoringu i już na następny dzień przyszła do nich policja, która postawiła całej trójce zarzuty kradzieży z włamaniem. Czy kradzieżą jest zabranie produktów, które ktoś wyrzucił, aby się zmarnowało? Tak, szczególnie kiedy kontener jest zamknięty na kłódkę. Niestety, supermarkety często tłumaczą, że takie zachowania są wbrew polityce korporacyjnej, a ta zabrania korzystania z wyrzuconych rzeczy - muszą się one zmarnować. Przypominamy, że Polskie Banki Żywności donoszą, że każdego roku w Polsce marnuje się 9 000 000 ton żywności, co oznacza, że każdy z nas wyrzuca w tym czasie średnio 235 kg jedzenia.

SPRAWDŹ TAKŻE: Jakie ubezpieczenia kupują Polacy w dobie pandemii COVID-19?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze