nakrętka

i

Autor: Shutterstock

Nowa dyrektywa UE

Przymocowane nakrętki już na stałe! Nowe przepisy od 1 lipca 2024 roku

2024-05-28 11:38

Od 1 lipca 2024 r. wszystkie nakrętki do butelek czy nakrętek muszą być fabrycznie przytwierdzone. Tym samym popularne zbiórki nakrętek odchodzą do lamusa, a organizacja charytatywne stracą dochód. Część firm już dostosowała się do planowanego obowiązku. Przykładem jest Mlekpol, który wydał na ten cel ok. 30 mln zł.

Zbiórki nakrętek to przeżytek

Zwolennicy nowego rozwiązania argumentują, że im mniejszy odpad, tym trudniej go później wysortować. 

Cytowany przez prawo.pl, Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw i prezes Rady RIPOK, wyjaśnia, że "teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką. Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Są na to przemysłowe sposoby. I dzięki nim więcej odpadów trafia do recyklingu" - stwierdza Szewczyk. 

Jak czytamy w prawo.pl,  dla ochrony środowiska lepsze jest przytwierdzanie nakrętek do butelek czy kartonów, niż ich odrębna zbiórka. Były one pożyteczne kilkanaście lat temu, gdy Polacy wyrzucali zakręcone opakowania, w ten sposób śmieciarki woziły puste powietrze. 

Warto przy tym przypomnieć, że to nie jedyna zmiana. Od 2025 roku mogą w Polsce funkcjonować kaucje za plastikowe opakowania. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

EKG 2024 Andrzej Gantner

Quiz PRL. Lektury szkolne w PRL-u, czyli co autor miał na myśli?

Pytanie 1 z 10
Bohater "Plastusiowego pamiętnika" mieszkał w:
Maria Kownacka podczas uroczystości wręczenia nagrody Orlego Pióra w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze