Andrzej Gantner

i

Autor: ANDRZEJ RUDIAK / SUPER EXPRESS Andrzej Gantner

EKG 2024

Napoje mogą znacznie zdrożeć. Wszystko w rękach resortu finansów

2024-05-12 19:56

16 miliardów opakowań do zbiórki, 10 miliardów kaucji do rozliczenia co do złotówki, ogólnopolski system kaucyjny ma ruszyć 1 stycznia 2025 r. Czy ruszy? " Jesteśmy w lesie" - mówi Andrzej Gantner wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, w rozmowie z Super Biznesem, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. "To jest olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne, na które nie jesteśmy jeszcze gotowi, bo rządzący spóźnili się z wprowadzeniem odpowiednich przepisów. Nadal też nie ma jasnego komunikatu z resortu finansów czy do kaucji będzie doliczany 23 proc. VAT " - stwierdził Gantner. Czy odbije się to na cenach?

Ceny napojów mogą jeszcze wzrosnąć. System kaucyjny jest nie gotowy

"Nie mamy w ogóle nawet jeszcze pomysłu, jak ten system miałby wyglądać. Nie mamy jednego systemu rozliczeniowego i nie mamy żadnego systemu odbioru butelek, puszek w systemie kaucyjnym. We wszystkich krajach, gdzie system kaucyjny wprowadzano, taki minimalny okres to jest dwa lata, żeby przygotować sprawny, dobrze działający w miarę system i tak nie zawsze się udawało, niestety. Jesteśmy w lesie i co więcej, ten system 1 stycznia w Polsce nie ruszy" - mówił Gantner podczas Kongresu, w rozmowie z Super Biznesem. 

Gantner pytany o to, jak na sprzedaży napojów odbije się ogólna drożyzny wywołana skokową inflacją, a do tego jeszcze trzeba będzie doliczyć kaucję 50 groszy dla butelek plastikowych i puszek oraz złotówkę na butelki wielokrotnego użytku i jeszcze do tego 23 proc VAT,-  stwierdził, że jak łatwo policzyć napoje mogą zdrożeć o przeszło złotówkę.

"O ile to, czy odzyskamy kaucję zależy od nas, to podatku już nie odzyskamy. W towarach i tak jest podatek VAT więc konsument byłby obciążony podwójnie" - ocenił Gantner. Jak dodał cały czas ministerstwo finansów zwleka z interpretacją, która by dała jasny drogowskaz dla branży. 

Wiceprezes Federacji Producentów Żywności przy tym zwrócił uwagę, że zbiórkę ułatwiłyby recyklomaty. Jak wyliczył żeby realizować zakładane poziomy zbiórki, już w roku 2025 potrzebujemy minimum 15 tysięcy recyklomatów, a mamy 660.

Cała rozmowa w załączonym wideo.

EKG 2024 Andrzej Gantner

QUIZ PRL: Jak dobrze pamiętasz PRL?

Pytanie 1 z 10
Ściany peerelowskich komisariatów były pomalowane farbami:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze