szkoła, nauka w domu, ilustracja

i

Autor: Shutterstock

Zdalna nauka: Krakowscy przedsiębiorcy dali dzieciom komputery

2020-05-08 15:46

Pierwsi uczniowie z polskich szkół już otrzymali komputery, aby móc uczestniczyć w wirtualnych lekcjach. Wszystko w ramach akcji #DajżeKompa, której celem jest walka z wykluczeniem cyfrowym wśród uczniów oraz nauczycieli. Pierwszy sprzęt komputerowy niezbędny do zdalnej nauki trafił do 10-letniej Martynki. Wkrótce pomoc otrzymają kolejni uczniowie. Organizatorzy inicjatywy zachęcają do oddawania nieużywanych komputerów, laptopów oraz tabletów. Sprzęty po renowacji trafią do najbardziej potrzebujących.

W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa nie odbywają się zajęcia w szkołach. Polskie placówki edukacyjne pozostaną zamknięte od 12 marca do co najmniej do 24 maja. Według danych UNESCO na zajęcia w przedszkolach, szkołach i na uniwersytetach w naszym kraju nie może obecnie uczęszczać ponad 7,5 miliona osób. Większość z nich jest zobowiązana do realizowania programu nauczania w formie zdalnej. Z raportu “Problem wykluczenia cyfrowego w edukacji zdalnej” przygotowanego przez Centrum Cyfrowe wynika jednak, że aż 25% polskich uczniów musi dzielić się komputerem, laptopem, czy tabletem z innymi domownikami, co utrudnia edukację w obecnej sytuacji.

Państwo daje 1500 zł na komputery dla dzieci. Jak dostać pieniądze?

Do walki z wykluczeniem cyfrowym ruszyły krakowskie organizacje i firmy, które uruchomiły ogólnopolską inicjatywę #DajżeKompa. W ramach akcji każdy może przekazać potrzebującym dzieciom swój nieużywany sprzęt komputerowy za pośrednictwem strony internetowej dajzekompa.pl. Inicjatywa cały czas się rozkręca, czego dowodem jest pomoc udzielona pierwszemu dziecku. W ostatnich dniach niezbędny do nauki sprzęt komputerowy został przekazany opiekunce 10-letniej Martynki - uczennicy jednej z krakowskich szkół podstawowych. Dzięki jednemu z darczyńców uczennica może razem z innymi kolegami oraz koleżankami z klasy uczestniczyć w zdalnych zajęciach. Jak informują organizatorzy liczba uczniów takich jak Martynka, którzy otrzymali pomoc w ramach akcji stale rośnie. To wszystko jest możliwe dzięki sprawnym działaniom organizacji zaangażowanych w inicjatywę oraz pomocy darczyńców.

- Martynka oraz jej opiekunka są bardzo wdzięczne za bezinteresowną pomoc. Pierwszy sprzęt komputerowy przekazany uczennicy jest dla nas symboliczny i motywuje nas do dalszego działania. Liczymy na to, że w samym Krakowie rozdamy przynajmniej 1000 zestawów, co już powoli się dzieje. Dlatego zachęcamy do przekazywania niepotrzebnego sprzętu, a nasza firma specjalizująca się w naprawach pogwarancyjnych, zadba o jego przygotowanie na potrzeby zadań on-line. Zajmiemy się również dezynfekcją sprzętu, aby obdarowani uczniowie w pełni mogli cieszyć się z jego używania. Nie zapominajmy bowiem, że takich dzieci jak Martynka jest w Polsce o wiele więcej. Mamy świadomość, że nasze działania to zaledwie kropla w morzu potrzeb, dlatego zachęcamy nie tylko do oddawania nieużywanego sprzętu, ale również do nagłośnienia tej inicjatywy społecznej - mówi Mariusz Ryło, CEO FIXIT SA.

ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

W ramach akcji #DajżeKompa podarować można komputery stacjonarne, laptopy, oraz tablety. Sprzęt przeznaczony na akcję można oddać również z wyposażeniem m.in. monitor, klawiatura, myszka, kamerka internetowa czy zestaw słuchawkowy. Sprzęt powinien być sprawny i kompatybilny z programami niezbędnymi do nauki. Przekazana elektronika trafi do najbardziej potrzebujących osób w Krakowie. Rodzice i opiekunowie dzieci, a także nauczyciele mogą zgłaszać potrzebę przez stronę internetową www.dajzekompa.pl. Listę zweryfikuje Fundacja Poland Business Run w ścisłej współpracy z dyrektorami placówek edukacyjnych.

W szlachetnej inicjatywie firmowanej przez Fundację Polish Business Run swój udział mają organizacje i firmy związane z Krakowem: inicjatorem i „spiritus movens” jest Przemek Berendt i jego Talent-Alpha, za stworzenie strony internetowej i systemu zamówień odpowiada firma BKode, wsparcie prawne zapewnia SSW Pragmatic Solutions, za dystrybucję sprzętu w swoich Paczkomatach odpowiada InPost, a przygotowaniem sprzętu do użytkowania przez uczniów zajmuje się Fixit. Niezbędne wsparcie organizatorom zapewnił także Urząd Miasta Krakowa poprzez patronat Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego.

ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?

Super Biznes 7 V
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze