Czy 11 listopada sklepy będą otwarte? Sprawdź, gdzie zrobić zakupy w Olsztynie [LISTA]

i

Autor: pexels.com Czy 11 listopada sklepy będą otwarte? Sprawdź, gdzie zrobić zakupy w Olsztynie [LISTA]

VAT na żywność

"Zerowa" stawka VAT na żywność? Minister podpisała rozporządzenie

2022-12-03 9:51

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność - poinformowało w sobotę Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe - dodano.

"Zerowa" stawka VAT na żywność

"Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne" - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana w sobotnim komunikacie MF.

Resort przekazał, że rozporządzenie przewiduje ponadto utrzymanie do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0 proc. na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.

Rozporządzenie przewiduje także obniżenie do 8 proc., na 2 lata, stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.

Sonda
Czy planujesz zakupy spożywcze z wyprzedzeniem?
Karpacz 2022: Marek Chraniuk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze