Piotr Müller

i

Autor: archiwum prywatne Piotr Müller

VAT na żywność

„Zerowa” stawka VAT na żywność. Müller: rząd wspiera rodziny

2022-12-03 13:28

Rząd podejmuje szereg działań, które w dobie globalnego kryzysu wspierają polskie rodziny; zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedłużamy 0 proc. VAT na żywność - przekazał w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

Utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości podejmuje szereg działań, które w dobie globalnego kryzysu wspierają polskie rodziny. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przedłużamy 0 proc. VAT na żywność. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie. W portfelach rodzin pozostaną miliardy złotych" - napisał Müller w sobotę na Twitterze. Ministerstwo Finansów poinformowało w sobotę, że szefowa MF Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów z 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023; zostało ono już opublikowane Dzienniku Ustaw. Resort przekazał w sobotę, że rozporządzenie przewiduje ponadto utrzymanie do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0 proc. na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie.

Rozporządzenie przewiduje także "obniżenie do 8 proc., na 2 lata, stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki". Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. "I dziś chcę podkreślić, że kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tej tarczy" - oświadczył wówczas premier. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany