Tanie bilety na przejazdy PKP

i

Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS

Lewica składa projekt

Zerowy VAT na bilety kolejowe! To zdecydowanie obniży wysokie ceny w PKP!

2023-01-25 15:31

Lewica ma pomysł na obniżenie wysokich cen biletów kolejowych. Klub składa w Sejmie projekt ustawy, który wprowadza zerowy VAT na bilety na pociągi Intercity i kolei regionalnych. Jak zauważyła posłanka Lewicy Paulina Matysiak, na takie rozwiązanie nie potrzebna jest zgoda UE.

Podwyżka cen biletów kolejowych 2023

Na początku stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zaczyna obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrastają średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Zapowiedzianą podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że ws. cen biletów kolejowych w najbliższych dniach będzie rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury. "Na pewno na tym poziomie, na jakim dzisiaj ceny są  , one nie pozostaną" - zapewnił szef rządu.

Lewica: Zerowa stawka VAT na bilety kolejowe

Posłanka Paulina Matysiak podczas konferencji w Sejmie prezentowała projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza zerową stawkę VAT na bilety kolejowe, zamiast obecnego 8-proc. VAT na bilety. "Dzisiaj ten projekt składamy jako Lewica" - poinformowała. "To jest prosty, krótki projekt zerowego VAT-u na bilety pasażerskich przewozach kolejowych" - dodała i podkreślała, że nie dotyczy on tylko pociągów Intercity, ale również kolei regionalnych.

"To jest rozwiązania, które jest możliwe teraz. Jest możliwe do wprowadzenia w myśl unijnych przepisów. Nie potrzebujemy na to żadnej zgody" - mówiła Matysiak i przypomniała, że takie rozwiązanie wprowadziła u siebie Finlandia.

Rzecznik rządu Piotr Müller był podczas środowej konferencji pytany, dlaczego VAT na bilety PKP SA wynosi 8 proc. Wskazał, że "jest określony limit zerowych stawek VAT, które może wprowadzić każdy kraj UE". Jak poinformował, jeżeli ten limit zostaje przekroczony, to trzeba zrezygnować z innych zerowych stawek VAT-owskich. Dlatego np. zdecydowaliśmy się na zerowy VAT na żywność, bo on jest kluczowy dla nas, a nie na inne rozwiązania" - powiedział rzecznik.

Sonda
Czy po podwyżce cen biletów będziesz jeździć pociągami?
Tańczące z promocjami 19.01.2023
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany