Ziemi na ratunek - kampania informacyjna Unii Europejskiej „EU Protects - Chronimy wspólnie”

i

Autor: Shutterstock

Ziemi na ratunek - kampania informacyjna Unii Europejskiej „EU Protects - Chronimy wspólnie”

2019-06-19 6:33

We współczesnym świecie nie brakuje zagrożeń, które w podobnym stopniu dotykają wielu krajów i ich mieszkańców. To negatywny efekt globalizacji. Jednak skracanie dystansu między państwami to także coraz bliższa współpraca mająca na celu skuteczną ochronę obywateli oraz stawianie czoła takim wyzwaniom jak np. degradacja środowiska naturalnego. Współdziałanie w tych dziedzinach jest jednym z głównych zadań Unii Europejskiej. O tym, jak przebiega jego realizacja, możemy się dowiedzieć dzięki kampanii informacyjnej „EU Protects – Chronimy wspólnie”.

Jednym z największych zagrożeń dla ludzkości jest postępujące zniszczenie otaczającej nas natury. Wycinane są ogromne połacie lasów, plastikowe odpady zanieczyszczają oceany, giną kolejne gatunki roślin i zwierząt, a zanieczyszczenie powietrza przekracza na wielu obszarach dopuszczalne normy. To wszystko stawia pod znakiem zapytania naszą przyszłość i przyszłość następnych pokoleń. Już obecnie zanieczyszczenie powietrza w UE prowadzi rocznie do około 400 tys. przypadków przedwczesnej śmierci (http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO17-2821_pl.htm). Niska jakość powietrza może prowadzić do raka płuc, udaru, zawałów serca i ostrych chorób układu oddechowego u dzieci.

PRACA U PODSTAW

Dzięki pracownikom struktur unijnych, którzy nawiązują ze sobą ścisłą współpracę ponad podziałami państwowymi i narodowymi, są opracowywane i realizowane kolejne programy „ratunkowe”. W ich ramach, przy wykorzystaniu środków finansowych z UE, ratuje się zagrożone gatunki, dąży do ograniczenia smogu przez wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych, propaguje edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz walczy ze skutkami wichur i powodzi. Polska również jest beneficjentem takich działań. Dobrym przykładem może być województwo małopolskie, w którym występuje bardzo duże zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez spalanie węgla i drewna. Eksperci w dziedzinie jakości powietrza i aktywiści dbają o to, aby gospodarstwa domowe otrzymywały pomoc i środki potrzebne do wymiany przestarzałych kotłów węglowych na czystsze, oszczędne systemy ogrzewania. W Krakowie wkrótce wejdzie wżycie zakaz stosowania paliw stałych. Podobny zakaz chce wprowadzić uzdrowisko Rabka-Zdrój.

LOKALNI BOHATEROWIE

Kampania „EU Protects – Chronimy wspólnie” została zainspirowana działalnością właśnie takich „lokalnych bohaterów” jak Michał Zabłocki. Ci (nie)zwyczajni pracownicy z różnych krajów UE poświęcają swoje życie zawodowe, aby rozwiązywać różnorodne problemy z zakresu zdrowia, środowiska, przestępczości, terroryzmu, migracji i gospodarki. Na specjalnie utworzonej stronie https://europa.eu/euprotects/poland_pl możemy poznać ich historie i dowiedzieć się, na czym polega ich codzienna praca.

W TROSCE O CZYSTSZE POWIETRZE
Michał Zabłocki
Michał Zabłocki

Michał Zabłocki należy do grona osób, które troszczą się o to, by oddychało nam się lepiej i zdrowiej. W2017 r. dołączył do ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, międzynarodowej organizacji non-profit, zajmującej się prawem ochrony środowiska. Michał, podobnie jak inni członkowie ClientEarth, pomaga walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, skupiając się na Europie Środkowej i Wschodniej. Koordynuje m.in. współpracę z organizacjami w Czechach, na Słowacji, czy w Bułgarii, podkreślając, jak ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa obywateli jest przestrzeganie unijnych norm jakości powietrza. ClientEarth otrzymuje wsparcie finansowe z programu UE LIFE poświęconego współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Organizacja otrzymuje też środki z Horizon 2020, największego programu unijnego w zakresie badań naukowych i innowacji. Michał Zabłocki jest też zaangażowany w sprawy zanieczyszczeń przemysłowych na Śląsku i Podkarpaciu.

Materiał zrealizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze