Minister uzasadnia, że ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w sprawach o lichwę kończy się umorzeniem. Lekarstwem na to ma być zmiana prawa umożliwiająca nagrywanie czynności notarialnych.
Równolegle Ziobro proponuje wprowadzenie zmian Kodeksie karnym – ma się w nim pojawić przepis o karze od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tych, którzy udzielają lichwiarskich pożyczek (kara ma grozić temu, kto „w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych”).
Zobacz także: Ziobro bierze się za oszustów wyłudzających VAT. Kara do 25 lat więzienia
Kilka tygodni temu o rozważeniu możliwości nagrywania „czynności notarialnych z udziałem dwóch stron” w piśmie do Krajowej Rady Notarialnej (KRN) wspominał również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Sprawa, w której interweniował RPO dotyczyła skarg na notariuszy od osób, które w wyniku niekorzystnych umów w formie aktów notarialnych, utraciły własność zamieszkiwanych nieruchomości. „Z relacji tych osób wynika, że w chwili składania podpisów w kancelarii notarialnej nie miały świadomości, że zawierają umowę, której przedmiotem jest definitywne przeniesienie własności, a w konsekwencji utrata podstawy egzystencji – mieszkania. Problem ma charakter ogólnopolski. Sprawy te opisywane są w skargach do Rzecznika, ale także w mediach” – wyjaśnia Rzecznik.
Czytaj również: Umowy i pisma na różne sytuacje: umowa pożyczki między osobami fizycznymi
W pismach do RPO pokrzywdzeni zarzucali notariuszom nierzetelne informowanie stron przystępujących do aktu notarialnego o jego skutkach, czy niereagowanie na celowe wprowadzanie w błąd przez nieuczciwego kontrahenta zmierzające do przejęcia (czy wręcz wyłudzenia) nieruchomości od jej właściciela. Problemem jest też to, że ustalenie po fakcie, jak naprawdę wyglądała rozmowa u notariusza, jakich informacji i pouczeń on udzielił jest bardzo trudne – wyjaśni
„Dlatego zdaniem RPO warto rozważyć taką zmianę prawa, by lepiej chroniło ono prawa i interesy stron przystępujących do aktów notarialnych. Mógł by to być np. obowiązek nagrywania czynności notarialnych z udziałem dwóch stron (co pomogłoby też samym notariuszom, bo mogliby udowodnić prawidłowość swojego postępowania)” - czytamy w informacji na stronie RPO.
Może Cię zainteresować: 42 proc. Polaków nie stać na wakacje. 19 proc. chce zrezygnować z wyjazdu
Zapowiedź ministra Ziobry idzie w tym samym kierunku, co propozycja RPO. Co na to sami notariusze? Barbara Nintza, rzecznik KRN komentując wystąpienie RPO tłumaczyła, że propozycja nagrywania czynności notariuszy jest dość ogólna i wymagałaby doprecyzowania, m.in. co do tego, które czynności miałyby być nagrywane.
Źródło: RPO, PAP, oprac. MK