Zlikwidują krzyże w szkołach. Ważne zmiany dotyczące lekcji religii

2019-02-18 16:22
„Co łaska” po lubelsku. Ksiądz publicznie wylicza, kto ile dał po kolędzie
Autor: pixabay.com/CC0/kisistvan77

To może być prawdziwa rewolucja. Koalicja Obywatelska domaga się się przede wszystkim takiego układania planów lekcji, by religia nie była w środku planu. Dodatkowo radni chcą także usunięcia krzyży ze szkół. Swoje żądania podpierają zapisami prawa.

Radni Koalicji Obywatelskiej w Szczecinie złożyli trzy interpelacje dotyczące lekcji religii w szkołach. Domagają się, by Wydział Oświaty usunął „nieprawidłowości” ze szkół. Chodzi m.in. o usunięcie symboli religijnych z klas, redukcję liczby godzin lekcji religii a także tego, by te zajęcia nie odbywały się w pomiędzy innymi lekcjami, a przed lub po nich.

- Czy miasto będzie egzekwowało od dyrektorów placówek przestrzeganie zapisów prawa, wg którego w pierwszej kolejności ustala się plan zajęć z przedmiotów obowiązkowych, a następnie dodaje się do niego zajęcia dodatkowe dla uczniów o specjalnych potrzebach, a dopiero potem w ramach możliwości związanych z wolnymi godzinami i salami oraz na wyrażone z własnej woli życzenie rodziców dodaje się zajęcia nieobowiązkowe jak religia i etyka? - pytają radni, cytowani przez „Gazetę Wyborczą”.

„Nieprawidłowości” zdaniem szczecińskich radnych to:

  • uczestniczenie uczniów we mszy na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.
  • organizowanie rekolekcji w czasie trwania lekcji, co skutkuje tym, że lekcje się nie odbywają
  • prowadzenie zastępstw z przedmiotów ogólnych przez księży i katechetki, którzy czas wypełniają wyświetlając filmy o tematyce religijnej
  • umieszczania symboli religijnych w salach przeznaczonych do nauczania przedmiotów obowiązkowych
  • zaznaczanie przez katechetów dzieci zwolnionych z lekcji religii jako „obecne” w dzienniku elektronicznym.

- Jeżeli doświadczyli Państwo nieprawidłowości ze strony szkoły w organizowaniu zajęć z przedmiotu religii, proszę o wiadomość na priv. W naszych interpelacjach staraliśmy się poruszyć dotychczas zasygnalizowane przez mieszkańców problemy lub nieprawidłowości. - Napisała na swoim facebookowym profilu Dominika Jackowski, szczecińska radna Koalicji Obywatelskiej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze