kursy waluty/kantor

i

Autor: Shutterstock kursy waluty/kantor

Kursy walut

Złoty traci względem euro i franka szwajcarskiego. Co się dzieje z polską walutą

2023-03-09 9:27

W czwartek 9 marca 2023 roku o poranku polska waluta zyskała na wartości względem dolara amerykańskiego, a straciła wobec euro i franka szwajcarskiego. Dolar kosztował blisko 4,44 zł, euro 4,68 zł, a frank szwajcarski 4,72 zł. Zobacz, co wpływa na kursy walut i kiedy kupować obce waluty, by na tym interesie nie tracić.

Kursy walut 9.03.2023

W czwartek 9 marca 2023 roku o poranku złoty umocnił się względem kursu otwarcia o 0,09 proc. do dolara amerykańskiego, którego wyceniano na blisko 4,44 zł. Stracił natomiast 0,03 proc. względem euro, które kosztowało 4,68 zł i 0,15 proc. względem franka szwajcarskiego, który kosztował 4,72 zł. Dla porównania w środę ok. godz. 17.00 euro kosztowało 4,67 zł, dolar 4,43 zł, a frank szwajcarski 4,71 zł. Co wpływa na zmienność kursów walut? Czynników jest wiele, ale kluczowe tutaj są ceny na rynkach ropy, sytuacja geopolityczna i światowa gospodarka. W dobie bardzo dużej niestabilności zarówno geopolitycznej (wojna na Ukrainie), jak i ekonomicznej (rozpędzona inflacja, kryzys energetyczny) może coraz częściej dochodzić do wahań na rynkach walutowych.

Co zrobić, by nie przepłacać przy zakupie obcych walut? Kluczem jest bardzo systematyczna obserwacja rynku w momencie planowania zakupu i nie zostawianie tego na ostatnią chwilę. Oczywiście przy wymianie niewielkich kwot aż tak dużej starty nie ma, ale w przypadku większych już sytuacja staje się poważna i wybór właściwego momentu na kupno waluty obcej staje się kluczowy.

Sonda
Jesteś ZA czy PRZECIW wprowadzeniu waluty Euro w Polsce?
Pieniądze to nie wszystko Bartosz Marczuk
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze