Mateusz Morawiecki

i

Autor: Piotr Molecki/East News Mateusz Morawiecki

Rewolucja podatkowa dla przedsiębiorców 2021. Zapłacą mniej. Jak to możliwe?

2020-09-28 14:47

Rok 2020 pod względem gospodarczym jest najgorszy od lat. Co przyniesie 2021? Rząd Mateusza Morawieckiego przygotowuje pakiety wsparcia dla przedsiębiorców. Główne zmiany dotyczą podatków. W kieszeniach przedsiębiorców ma zostać więcej pieniędzy,

- Nasz cel jest niezmienny - jak najlepiej płatne miejsca pracy dla Polaków i wsparcie dla MŚP, będących bardzo często w trudniejszej sytuacji niż te większe przedsiębiorstwa. To co niespełna rok temu pokazaliśmy jako program jest realizowane - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Budżet państwa na rok 2021 został przyjęty przez rząd. Nie wiadomo, czy w ciągu najbliższych kilku miesięcy pandemia się zakończy. Zatem rząd musi opracować budżet zawierający rozwiązania dla  gospodarki w czasie pandemii.

Od 2021 roku ma obowiązywać estoński CIT, czyli zerowy podatek dla wielu firm, które swój zysk inwestują w Polsce. - Wykonaliśmy już w małej działalności gospodarczej zmianę, która prowadzi do mniejszej płatności za ZUS. Ogłosiliśmy też estoński CIT, który zamierzamy od 1 stycznia 2021 rozszerzyć w stosunku do wcześniej anonsowanych zasad. Chodzi o zerowy podatek dla firm, które swój zysk inwestują w Polsce. Dlatego te firmy, które nie wyciągają zysku w postaci dywidendy będą mogły w wysokości do 100 mln zł obrotów korzystać z estońskiego CITu - zamiast do 50 mln - podał podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Zobacz: Jak stworzyć biznes w czasie epidemii

Premier zapowiada też "8-krotne zwiększenie PIT na ryczałcie". - Zwiększamy możliwość dla dziesiątek tysięcy firm, które są na rozliczeniu poprzez PIT, do ryczałtowego rozliczenia podatku. Do tej pory poziom obrotów, który uprawniał do takiej metody to 250 tysięcy euro. Zwiększamy to do 2 milionów euro. Ośmiokrotne zwiększenie, mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzrostu gospodarczego, a to popchnie gospodarkę na nowe tory. Wreszcie też zwiększenie możliwości rozliczania się na 9-procentowym CIT, czyli jednym z najniższych w Europie. Podnosimy ten próg z 1,2 mln euro do 2 milionów euro - podkreślił premier.

Premier Morawiecki podejmuje się też walki z rajami podatkowymi. - Zapowiadałem wielokrotnie i proponowałem naszym partnerom w UE walkę z rajami podatkowymi. Również kraje UE posługują się tymi mechanizmami zabierania podatków należnych danemu państwu, np. Polsce do swojej jurysdykcji podatkowej - powiedział Morawiecki podczas konferencji. I dodał: - Raje podatkowe to są niedobre mechanizmy optymalizacji. Żeby skuteczniej z tym walczyć proponujemy pewne rozwiązania w pakiecie uszczelniającym.

Tańczące z promocjami 24 IX
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze