Świadczenie 500+

i

Autor: flickr.com

Zmiany w 500 plus. Część rodzin może w ogóle nie dostać świadczenia!

2021-10-08 14:34

Szykują się spore zmiany w programie 500 Plus, które najbardziej dotkną rodziny przywiązane do tradycyjnego, fizycznego obiegu gotówki i dokumentów. Rząd chce zaoszczędzić, wprowadzając wyłącznie elektroniczne składanie dokumentów. Dodatkowo pieniądze do beneficjentów trafią tylko przelewem. Zdaniem rządu, cyfryzacja 500 Plus pomoże budżetowi oszczędzić trochę pieniędzy, ale nie skrzywdzi rodzin biorących świadczenia. - My nie zmieniamy programu, zmieniamy sposób jego wypłacania - powiedziała wiceminister rodziny Barbara Socha. Tymczasem opozycja uważa inaczej.

500 plus będzie tylko cyfrowe. Rząd przekonuje, że celem zmian w programie jest wprowadzenie oszczędności dla budżetu państwa. Opozycja zwraca uwagę na to, że na ZUS spadną nowe zadania i że składanie wniosków w sposób elektroniczny może być barierą dla części świadczeniobiorców. Nowe rozwiązania to m.in. składanie wniosków o 500 plus wyłącznie w sposób elektroniczny i wypłatę tego świadczenia jedynie w formie bezgotówkowej. ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Senackie komisje opowiedziały się w środę za odrzuceniem ustawy.

500 Plus: Nowy sposób składania wniosku

 - Celem tej nowelizacji jest optymalizacja związana z wypłacaniem świadczeń 500 plus i wprowadzenie oszczędności (...) dla budżetu państwa, bez żadnych niekorzystnych zmian dla beneficjentów, czyli dla rodziców, którzy pobierają dziś 500 plus - podkreśliła w czasie debaty w Senacie wiceminister rodziny Barbara Socha. Oszczędności mają wynieść 2,5 mld zł w ciągu 10 lat. Dotyczy to tylko kosztów obsługi programu, nie kosztów programu.

Senator KO Magdalena Kochan zwróciła uwagę, że senackie komisje opowiedziały się w środę za odrzuceniem nowelizacji ustawy w sprawie zmian w programie "Rodzina 500 plus". Jak mówiła, wiele osób nadal jest wykluczonych cyfrowo i może mieć trudności w obsłudze programu.

 - Nowelizacja  komplikuje, bo będzie to zadanie realizowane przez dwie instytucje - ZUS i wojewodę - system wypłat świadczeń w koordynacji zabezpieczenia społecznego - powiedziała Kochan.

 Relacjonując obrady komisji senackich, mówiła o tym, że w czasie obrad padł argument, iż zmiana organu przyjmującego wnioski i wypłacającego świadczenia, jakimi były do tej pory jednostki samorządu terytorialnego, na ZUS wydłuży drogę między świadczeniobiorcą a świadczeniodawcą.

 Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO) zaznaczył, że do tej pory kilkanaście tysięcy osób zajmowało się wypłacaniem 500 plus, dlatego spytał, czy te obowiązki zostaną przejęte przez ZUS bez problemów dla świadczeniobiorców.

 - Jeżeli chodzi o kwestie realizacji zadania, to nie są zadania, które są dołożone pracownikom, którzy obsługują świadczenia (...) To są osoby - tak jak w tej chwili 300, a w przyszłości 500 - jeżeli oczywiście tutaj rząd o tym zdecyduje, to będą wydzielone stanowiska pracy obsługujące tylko i wyłącznie te świadczenia. Absolutnie nie odbędzie się to kosztem świadczeń, krótko i długoterminowych obowiązków, które zakład realizuje - zapewnił członek zarządu ZUS Mariusz Jedynak.

500 Plus: Zadania ZUS

 W świetle nowych przepisów obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak obecnie – samorządy. Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

 Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Dramat wielu polskich rodzin! Rząd robi cięcia w 500+ ?
Sonda
Czy świadczenia 300 plus i 500 plus powinny być wypłacane w gotówce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze