Zmiany w 500 plus! Zabiorą pieniądze i dadzą bon elektroniczny? Minister Maląg stanowczo wyjaśnia

2020-08-06 12:11 Łukasz Trybulski
500 plus. Kiedy wypłaty 500 plus w lipcu 2020 w Bydgoszczy? [TERMINY WYPŁAT 500 PLUS BYDGOSZCZ LIPIEC 2020]
Autor: Pixabay 500 plus. Kiedy wypłaty 500 plus w lipcu 2020 w Bydgoszczy? [TERMINY WYPŁAT 500 PLUS BYDGOSZCZ LIPIEC 2020]

Coraz więcej zamieszania wokół 500 plus. w sprawie zapowiadanych zmian w 500 plus głos zabierają kolejni przedstawiciele rządu, a nawet sam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po sukcesie elektronicznego bonu turystycznego, pojawił się pomysł, aby w takiej formie - zamiast gotówki do ręki, wypłacać 500 plus Polakom. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany w 500 plus?
Rodzina 500 to filar finansowego wsparcia rodzin. Program został uruchomiony w kwietniu 2016 roku przez rząd Beaty Szydło. Od lipca ubiegłego roku świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Do świadczenia uprawnionych jest 6,5 mln dzieci, a od początku uruchomienia programu do rodzin trafiło już ponad 114 mld złotych. Po uruchomieniu bonu turystycznego, który działa w formie elektronicznej, pojawiły się głosy, aby w tej samej formie wypłacać 500 plus. Oznaczałoby to, że rodzice i opiekunowie nie dostawialiby pieniędzy do ręki czy na konto, a zamiast tego bon, który realizowaliby w czasie zakupów. Cała dyskusja o zmianach w 500 plus rozpoczęła się po słowach wicepremier Jadwigi Emilewicz w rozmowie z money.pl. - Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób - powiedziała szefowa resortu rozwoju. Słowa te odczytano jako zapowiedź rewolucji w 500 plus. Przedstawicielka rządu błyskawicznie sprostowała swoją wypowiedź. - Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon, nic takiego nie padło w mojej wypowiedzi - podkreśliła Emilewicz w "Super Expressie".

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Bon turystyczny 2020. Jak odebrać bon turystyczny przez konto w banku? [WNIOSEK]

- Chciałabym uspokoić wszystkich Polaków, beneficjentów programu 500 plus i panią premier Beatę Szydło, że nie ma absolutnie żadnych planów zmiany programu 500 plus – dodała wicepremier.

Do sugestii wymiany 500 plus na pieniądze odniósł się też sam prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla PAP pytany był, czy taki pomysł jest rozważany w strukturach Zjednoczonej Prawicy. - Nie jest brany pod uwagę. To jest chyba po prostu zła interpretacja wypowiedzi pani premier Jadwigi Emilewicz. Skądinąd rozmawiałem z nią nawet dzisiaj i nie ma nawet cienia tego rodzaju planów. To jest jakieś wielkie nieporozumienie lub fake news - wyjaśnił prezes PiS. Teraz temat ewentualnych zamian w 500 plus ostatecznie skomentowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które nadzoruje funkcjonowanie 500 plus.

- Nie ma planów wypłacania świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus w formie bonu cyfrowego – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. - Nie mamy takich planów. Rodziny mogą być spokojne. Świadczenie wychowawcze nadal będzie wypłacane w formie pieniężnej, a tylko w wybranych przypadkach w formie rzeczowej. Niczego w tej kwestii nie zmieniamy - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: 500 plus TYLKO dla pracujących i z minimalnym dochodem? Zmiany w świadczeniu konieczne. SONDA

W ten sposób minister rodziny Marlena Maląg odniosła się do informacji prasowych sugerujących zmiany w programie Rodzina 500 plus i wypłacanie świadczenia wychowawczego w formie elektronicznego bonu.

Wcześniej zapytaliśmy czytelników "Super Expressu" i "Super Biznesu" czy chcieliby, aby program Rodzina 500 plus został tak przemodelowany, że do rodzin trafiałby w formie bonu na konkretne produkty czy usługi. Większość, bo aż 64 proc. osób uznało, że takie rozwiązanie byłoby lepsze niż dzisiejsze wypłaty 500 plus. Niemal co trzeci czytelnik (32 proc.) stwierdził, że zmiany w świadczeniu nie są potrzebne. Pozostałe 4 proc. nie było w stanie zdecydować, czy 500 plus powinno być wypłacane w formie bonu, podobnie jak Polski Bon Turystyczny.

Bon turystyczny - najważniejsze informacje

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze