gorzów kierownica ręce

i

Autor: pxhere.com zdjęcie ilustracyjne

Przepisy drogowe

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Co się zmieniło dla kierowców 1 lipca 2023?

2023-07-11 4:24

Nowe przepisy od 1 lipca w prawie o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają m.in. podnieść bezpieczeństwo pasażerów przy realizacji przewozów drogowych przez taksówki na aplikację poprzez lepszą weryfikację kierowców. Co się zmienia w Prawie o ruchu drogowym od lipca?

Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 lipca

Wprowadzone zmiany w prawie dotyczą dwóch obszarów. Pierwsza zmiana polega na zniesieniu opłaty ewidencyjnej związanej z ruchem pojazdów, oprócz opłat pobieranych przez zakłady ubezpieczeń. Od 1 lipca organy samorządowe, takie jak organy rejestracji pojazdów, nie będą pobierały opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia tymczasowego i tablic rejestracyjnych. Stacje kontroli pojazdów również nie będą pobierać opłat za przeprowadzenie badania technicznego i odnotowanie odczytu drogomierza po wymianie. Obecna opłata ewidencyjna wynosi od 50 groszy do 1 złotego. Jest to odpowiedź na fakt, że opłaty ewidencyjne od obywateli stanowią 14,5% przychodów Funduszu CEPiK, podczas gdy główne źródło przychodów tego funduszu, jakim jest opłata ewidencyjna pobierana przez zakłady ubezpieczeń, pozostaje niezmienione.

Druga zmiana w prawie dotyczy poprawy bezpieczeństwa pasażerów korzystających z przewozów z użyciem aplikacji. Pośrednicy zajmujący się przewozami drogowymi będą zobowiązani do weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy. Weryfikacja obejmuje sprawdzenie tożsamości, uprawnień, kary karnej oraz potwierdzenie tożsamości przez przesłanie zdjęcia. Ustawa wprowadza również zmiany w przepisach dotyczących punktów karnych, takie jak skrócenie okresu przechowywania informacji o zgromadzonych punktach w centralnej ewidencji kierowców z dwóch lat na jeden rok.

Kierowcy będą mogli wziąć na siebie koszty udziału w kursach reedukacyjnych, które umożliwią redukcję 6 punktów karnych, ale nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Nowi kierowcy i ci, którzy mają więcej niż 24 punkty karne, nie będą mogli skorzystać z tej możliwości. Kursy doszkalające będą organizowane przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, a zaświadczenia o ich ukończeniu będą przesyłane do komendanta wojewódzkiego policji.

Sonda
Znasz znaczenie kontrolek w samochodzie?
EKG - Anna Hetman
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze